Přeskočit na obsah

Charles Spurgeon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Spurgeon
Narození19. června 1834
Kelvedon
Úmrtí31. ledna 1892 (ve věku 57 let)
Menton
Příčina úmrtížlutá zimnice
Místo pohřbeníhřbitov ve West Norwoodu
Povoláníkazatel, teolog, autor autobiografie, spisovatel hymnů, spisovatel a pastor
ZaměstnavateléMetropolitan Tabernacle
Křišťálový palác
New Park Street Chapel
Nábož. vyznáníbaptisté
Reformed Baptists
ChoťSusannah Thompson
DětiThomas Spurgeon[1][2]
PodpisCharles Spurgeon – podpis
Webwww.spurgeon.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Haddon Spurgeon (19. června 1834, Kelvedon – 31. ledna 1892, Mentone, Francie) byl anglický baptistický kazatel a hlasatel evangelia, jeden z nejvlivnějších kazatelů všech dob.

Život a rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kelvedonu v Essexu 19. června 1834 ve zbožné anglické rodině. Byl jedním ze 17 dětí, ovšem pouze 8 z nich se dožilo dospělosti. Jeho otec i jeho dědeček byli kazatelé evangelia. Ve svých šesti letech poprvé četl knihu Johna Bunyana "Cesta poutníka" (The Pilgrim's Progress) a později tuto knihu četl ještě nejméně stokrát. Od svých deseti let hledal Boha a spásu. Po pěti letech hledání se ukryl před sněžením v metodistickém kostelíku a slyšel ne příliš zdařilé kázání na text Izajáš 45,22: „Pohleďte na mě a dojdete spásy všechny dálavy země.“ Toho dne se Spurgeon setkal s Kristem. Ježíš Kristus se stal jeho vyznáním na celý život: „Nestydím se označovat za kalvinistu, nemám rozpaky nazývat se baptistou, ale pokud se mě ptají, co je moje vyznání, odpovídám: ,Je to Ježíš Kristus.‘“

Brzy sám začal kázat a v 19 letech byl zvolen kazatelem v Londýnském baptistickém sboru (New Park Street Church), kde zůstal dalších 38 let a kázal až do své smrti. Do svých 20 let Spurgeon kázal více než 600 kázání.
Roku 1856 se oženil se Susannah Thompson. Ta ho velmi podporovala a pomáhala mu především ve vydavatelské činnosti. Od svých 33 let však musela zůstat doma připoutaná na vozík kvůli své invaliditě. Z toho důvodu nemohli mít další děti kromě dvojčat Charlese a Thomase. Oba jeho synové se stali kazateli - Thomas nastoupil na místo svého otce v Metropolitan Tabernacle a Charles ml. převzal péči o sirotčinec, který založil jeho otec.
V roce 1856 se stala v kostele tragédie, kdy nějací muži zakřičeli: „Hoří!“ Po falešném poplachu bylo ušlapáno k smrti 7 lidí. Spurgeona tato tragédie poznamenala na celý život.

Trpěl depresemi a jinými psychickými problémy, dnou, později revmatismem a zánětem ledvin. Zemřel ve Francii, kde se léčil.

Charles Spurgeon ve věku 23 let

Služba a teologie[editovat | editovat zdroj]

Neměl žádné formální teologické vzdělání. Když se ucházel o univerzitní studium, domluvil si schůzku s ředitelem školy, která měla být jeho přijímacím pohovorem. Ovšem služka ho zavedla do jiného pokoje a nikomu neřekla o tom, že přišel, takže po několika hodinách čekání odešel. Později odmítl další pohovor, protože uvěřil, že Bůh k němu promluvil slovy: "Hledáš pro sebe velké věci? Nehledej je!"
Později založil kazatelský seminář, kterým prošlo 827 posluchačů a který pod názvem Spurgeon's College funguje dodnes.

Jeden posluchač řekl: “Slyšel jsem výborného kazatele dr. Parkera. Při jeho kázání jsem poznal, že je veliký řečník. Šel jsem si poslechnout Spurgeona a na jeho kázání jsem poznal, že Kristus je veliký Spasitel.“
Když zkoušel akustiku v obrovském sále Agricultural Hall, tak zakřičel: "Hle, Beránek Boží, který snímá hříchy světa." Jeden z dělníků, který pracoval vysoko v podkroví stavby, to uslyšel a díky tomu se stal křesťanem.

Přibývalo posluchačů a nestačil jim kostel, proto postavili Metropolitan Tabernacle s 5 a půl tisíci sedadly. Počet posluchačů však časem vzrostl na dvojnásobek míst. Někdy se dokonce stávalo, že Spurgeon požádal členy sboru, aby opustili shromáždění a uvolnili tak svá místa těm, kteří čekali venku. Obvykle byla místa opět okamžitě obsazená. Za svůj život kázal odhadem asi ke 10 milionům posluchačů.
Zveřejnil 3561 kázání v 63 svazcích s 28000 stranami. Je to nejčetnější sbírka kázání na světě.
V roce 1865 se prodalo 25 000 výtisků jeho kázání týdně a byla překládána do 20 jazyků.
Důkladná teologie byla pro Spurgeona taková, která je promyšlená, žitá a zvěstovaná. Jeho teologie vedla vždy k nějakému rozhodnutí.

Hlásil se ke kalvinismu a puritánství. Jeho hlavní kazatelské důrazy byly:

 • zvěstování cesty spasení s největší jednoduchostí a bez honosných frází,
 • záchrana ztracených duší,
 • verbální inspirace Bible,
 • kalvinistická doktrína předurčení.

Mezi posluchači byli např. i Dickens, Gladstone, Livingstone atd. Řídil nedělní školy, misijní podniky, kolportérskou činnost, zakládal domovy pro děti a nemocné. Vydal mnoho knih a jeho kázání vycházela tiskem.

Jednou dokonce kázal ze spaní a jeho žena to kázání zaznamenala. On je pak další den jenom přečetl. Roku 1857 založil The Pastors' College, dnes fungující pod názvem Spurgeon´s College. Životním heslem mu byl výrok G. Whitefielda: „Nechť raději mé jméno zanikne, ale jméno Ježíše ať trvá na věky.“

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Bojoval proti kritice Bible i proti entuziastickému hnutí (předchůdce letničního a pozdějšího charismatického hnutí), jež obojí vznikalo v jeho době. Měl neshody s Baptistickou unií, kterou nakonec opustil. Jedním z důvodů bylo například její přijímání Darwinovy teorie.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Publikováno v češtině[editovat | editovat zdroj]

 • Rada hledajícím (vyd. Poutníkova četba 2015)
 • Jedině milostí (vyd. Poutníkova četba 2012)
 • Katechismus Charlese H. Spurgeona (vyd. Poutníkova četba 2012)
 • Úsvit víry a mračna nad ním - sbírka kázání (vyd. Poutníkova četba 2010)
 • Články, kázání

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FAJFROVÁ, Jiřina. Kníže kazatelů: stručný životopis Karla H. Spurgeona. 1. vyd. Pardubice: Snaha, 1947. 8 s. (Knižnice Snahy; sv. 15). Dostupné online. 
 • HART, Robert. Charles Haddon SPURGEON (19. 6. 1834 - 31. 1. 1892). Brána. 1/2008. Dostupné online. 
 • Kostnické jiskry 23 z 20.6.1984
 • Kostnické jiskry 4 z r. 1992, L. Hallerová.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]