Přeskočit na obsah

John Bunyan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Bunyan
John Bunyan
John Bunyan
Narození28. listopadu 1628
Elstow
Úmrtí31. srpna 1688 (ve věku 59 let)
Londýn
Místo pohřbeníBunhill Fields Burial Ground
Alma materBedford School
Povoláníteolog, spisovatel, kazatel, romanopisec a dráteník
Nábož. vyznáníbaptisté
Choťfirst wife of John Bunyan
Elizabeth Bunyan
PodpisJohn Bunyan – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Bunyan (28. listopadu 162831. srpna 1688) byl anglický křesťanský spisovatel a baptistický kazatel. Proslul svým alegorickým dílem Cesta poutníka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v rodině kotláře. Jeho první manželka Mary přinesla do manželství dvě náboženské knihy, které oba společně četli a diskutovali o nich. Ještě než jeho první žena zemřela (zanechala mu čtyři děti), začal navštěvovat církev. Ony dvě knihy u něj vzbudily zájem o duchovní věci, prožíval muka nad svými hříchy a pokoušel se vést zbožný život ve vlastní síle. Po třech letech prožil zásadní obrat a vydal se Bohu.

Připojil se k nonkonformistické církvi, kde byl uznáván jeho dar kázání. Začal veřejně sloužit. Současně však musel živit svou rodinu a tak pracoval jako kotlář. Jeho věhlas kazatele stále vzrůstal. V roce 1660, když dosedl v Anglii na trůn Karel II., začali být nonkonformisté opět pronásledováni. Byl na něj vydán zatykač a do vězení jej odvedli přímo ze shromáždění. Soudce mu nabídl propuštění, slíbí-li, že přestane kázat. Ten však odmítl. Byl proto obviněn za účast při organizování nezákonných shromáždění, která nejsou podřízena Anglikánské církvi, a odsouzen k šesti letům vězení v Bedfordské věznici. Během této doby četl anglický překlad Bible KJV a Foxovu Knihu mučedníků a také začal sám psát.

V roce 1666 byl sice propuštěn, ale již o několik týdnů později byl opět zatčen za ilegální kázání a strávil v Bedfordské věznici dalších šest let. V roce 1672 král Karel II. zrušil zákon proti nonkonformistům a on byl znovu propuštěn. V té době byl již velmi populárním kazatelem. Královo srdce se však proti nonkonformistům opět zatvrdilo a on se ocitl znovu na šest měsíců ve vězení. A právě v této době sepsal svou nejslavnější knihu Cesta poutníka.

Pokračoval v kazatelské činnosti až do své smrti v roce 1688. Když se ohlížel na dobu strávenou v žaláři, napsal: „Nebyl jsem bez naděje, že by mé uvěznění nemohlo posloužit k probuzení svatých v této zemi. A právě tato skutečnost mě vedla k vydání celé záležitosti Bohu. A opravdu: až do svého návratu jsem ve vězení prožíval sladká setkání s Bohem.“ Svá duchovní hledání a boje i dobu svého uvěznění popsal Bunyan v knize Milost přehojná největšímu z hříšníků udělená.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Bunyanův alegorický román Poutníkova cesta patří k nejslavnějším křesťanským literárním dílům v dějinách vůbec; do češtiny byl poprvé přeložen učitelem při evangelické církvi reformované Josefem Nedomou jako Cesta křesťana z města zkázy do blahoslavené věčnosti a vydán u synů Bohumila Haase v Praze roku 1864. Moderní překlad, pod názvem Poutníkova cesta z tohoto světa do světa budoucího, pochází od překladatele a publicisty Tomáše Míky. Česky vyšla také Bunyanova autobiografie Milost přehojná největšímu z hříšníků udělená.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HILL, Christopher. A Turbulent, Seditious, and Factious People: John Bunyan and His Church 1628–1688. Oxford: Clarendon Press, 1988. 394 s. Dostupné online. (anglicky) 
  • DUNAN-PAGE, Anne (ed.). The Cambridge Companion to Bunyan. Cambridge: Cambridge University Press, 2010. 187 s. (anglicky) 
  • Svatá válka [online]. Volně dostupný český překlad Bunyanovy knihy Holy War. [cit. 2019-12-05]. Dostupné online

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]