David Livingstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Livingstone
fotografie Thomase Annana
fotografie Thomase Annana
Narození 19. březen 1813
Blantyre, Skotsko
Úmrtí 1. květen 1873 (ve věku 60 let)
poblíž jezera Bangweulu, Zambie
Národnost Skot
Alma mater University of Glasgow
Povolání Misionář a cestovatel
Znám jako objevitel pramenů Zambezi
Ocenění Founder’s Medal (1850)
člen Královské společnosti
byl v Africe se ženou a dětmi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Livingstonův pomník u Viktoriiných vodopádů.

David Livingstone (19. března 1813 v Blantyru u Glasgow - 1. května 1873 v Čitambě u jezera Tanganika) byl skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví. Narodil se v obci Blantyre ve skotském kraji South Lanarkshire. Jeho rodina pocházela z Highlands, pravděpodobně z klanu MacLea. Studoval na Glasgowské univerzitě řečtinu, náboženství a lékařství.

Poté se vydal jako misionář do jižní Afriky, šířit evangelium mezi africké obyvatelstvo. Na svých misijních cestách prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí a potlačoval otroctví. Jako první běloch přešel poušť Kalahari (1849) a pokračoval dále na sever, kde prozkoumal řeku Zambezi, na níž objevil Viktoriiny vodopády (1855), nazvané na počest britské královny. Byl prvním člověkem, který přešel Afriku napříč v její jižní části. Při dalších cestách objevil mimo jiné jezera Malawi, Tanganika nebo Mweru. Na jedné z cest se ztratil a byl 4 roky nezvěstný. Našel ho až H. M. Stanley, který jako jediný stále doufal, že Livingstone žije.

Jako novináře ho vyslal Gordon Bennet, tehdejší šéfredaktor listu New Herald, aby Livingstona nalezl pro větší slávu novin. Oba se setkali ve vesnici Udžidži dne 28. října 1871. Livingstone ještě chtěl dokončit výzkumy v zemi krále Kazemby, ale na cestě podlehl vyčerpání.

Na jeho památku jsou pojmenované Livingstonovy vodopády a Livingstonovo pohoří

Jeho cesty po Africe probíhaly mezi lety 1851-1873. Zemřel, když hledal prameny Nilu. Jeho srdce pohřbili u vodopádů, tělo nasolili, obalili do gázy a poslali do Anglie. Pohřben je ve Westminsterském opatství v Londýně.

Byl vzorem pro Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]