David Livingstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Livingstone
fotografie Thomase Annana
fotografie Thomase Annana
Narození 19. březen 1813
Blantyre, Skotsko
Úmrtí 1. květen 1873 (ve věku 60 let)
poblíž jezera Bangweulu, Zambie
Národnost Skot
Alma mater Glasgowská univerzita
Povolání Misionář a cestovatel
Znám jako objevitel pramenů Zambezi
Ocenění Founder’s Medal (1855)
Grande Médaille d'Or des Explorations (1857)
člen Královské společnosti (1858)
společník Královské geografické společnosti
byl v Africe se ženou a dětmi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Livingstonův pomník u Viktoriiných vodopádů.

David Livingstone (19. března 1813 Blantyre, Spojené království1. května 1873 Čitamba u jezera Bangweulu, Zambie) byl skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví.

Narodil se v obci Blantyre ve skotském kraji Jižní Lanarkshire. Jeho rodina pocházela ze Skotské vysočiny, pravděpodobně z klanu MacLea. Studoval na Glasgowské univerzitě řečtinu, náboženství a lékařství.

Poté se vydal jako misionář do jižní Afriky šířit evangelium mezi domorodé obyvatelstvo. Na svých misijních cestách prozkoumal řadu Evropanům neznámých oblastí a potlačoval otroctví. Jako první běloch přešel poušť Kalahari (1849) a pokračoval dále na sever, kde prozkoumal řeku Zambezi, na níž objevil v roce 1855 vodopády, pojmenované na počest britské královny Viktoriiny vodopády. Byl prvním člověkem, který přešel Afriku napříč v její jižní části. Při dalších cestách objevil mj. jezera Malawi, Tanganika nebo Mweru. Na jedné z cest se ztratil a byl čtyři roky nezvěstný. Našel ho Henry Morton Stanley, který jako jediný stále věřil, že žije.

Stanleye vyslal jako novináře Gordon Bennet, tehdejší šéfredaktor listu New Herald, aby Livingstona nalezl, a přinesl tak slávu novinám. Stanley s Livingstonem se setkali ve vesnici Udžidži dne 28. října 1871. Livingstone chtěl ještě dokončit výzkumy v zemi krále Kazemby, ale na cestě podlehl vyčerpání.

Na jeho památku jsou pojmenované Livingstonovy vodopády a Livingstonovo pohoří.

Jeho cesty po Africe probíhaly mezi lety 1851–1873. Zemřel, když hledal prameny Nilu. Jeho srdce pohřbili u vodopádů, tělo nasolili, ovinuli gázou a poslali do Anglie. Pohřben je ve Westminsterském opatství v Londýně.

Byl vzorem pro doktora Emila Holuba, Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]