Přeskočit na obsah

Livingstonovy vodopády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Livingstonovy vodopády
Rozměry
Celková výška270 m
Šířka500 m
Poloha
SvětadílAfrika
StátyKonžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
Konžská republikaKonžská republika Konžská republika
Zeměpisné souřadnice
Map
Ostatní
Vodní tokKongo
PovodíKongo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Livingstonovy vodopády (francouzsky Chutes Livingstone) pojmenované po jejich objeviteli Davidu Livingstonovi, je souhrnný název pro peřeje na dolním toku řeky Kongo v rovníkové Africe na hranicích států Demokratická republika Kongo a Republika Kongo.

Peřeje se nacházejí mezi městy Kinshasa a Matadi. Na tomto 350 km dlouhém úseku řeka protéká k oceánu přes Jihoguinejskou vysočinu v hluboké (až 500 m) soutěsce. Šířka koryta se pohybuje mezi 400 až 500 m a místy se zmenšuje na 220 až 250 m. Na vzdálenosti mezi Kinshasou a Matadi řeka klesá o 270 m, přičemž vytváří přibližně 70 peřejí a vodopádů. Protože je řeka Kongo po Amazonce druhou nejvodnatější řekou, peřeje jsou považovány za nejvodnatější vodopády na světě.

Protože peřeje znemožňují vodní spojení z většiny povodí řeky k oceánu, byla vybudována železniční trať Matadi-Kinshasa k překonání této přírodní bariéry.

Ve spodní části peřejí – 96 metrů vysokých vodopádech Inga se v současnosti dobudovává systém obřích vodních elektráren, jež budou po dobudování schopné zásobovat většinu Afriky elektrickou energií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]