Livingstonovy vodopády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Livingstonovy vodopády
Chutes Livingstone.jpg
Rozměry
Celková výška 270 m
Šířka 500 m
Poloha
Světadíl Afrika
Státy DR KongoDR Kongo DR Kongo, KongoKongo Kongo
Zeměpisné souřadnice 4°19′19″ j. š., 15°12′28″ v. d.
Ostatní
Vodní tok Kongo
Povodí Kongo

Livingstonovy vodopády (francouzsky Chutes Livingstone) pojmenované po jejich objeviteli Davidu Livingstonovi, je souhrnný název pro peřeje na dolním toku řeky Kongo v rovníkové Africe na hranicích států Demokratická republika Kongo a Republika Kongo.

Peřeje se nacházejí mezi městy Kinshasa a Matadi. Na tomto 350 km dlouhém úseku řeka protéká k oceánu přes Jihoguinejskou vysočinu v hluboké (až 500 m) soutěsce. Šířka koryta se pohybuje mezi 400 až 500 m a místy se zmenšuje na 220 až 250 m. Na vzdálenosti mezi Kinshasou a Matadi řeka klesá o 270 m, přičemž vytváří přibližně 70 peřejí a vodopádů. Protože je řeka Kongo po Amazonce druhou nejvodnatější řekou, peřeje jsou považovány za nejvodnatější vodopády na světě.

Protože peřeje znemožňují vodní spojení z většiny povodí řeky k oceánu, byla vybudována železniční trať Matadi-Kinshasa k překonání této přírodní bariéry.

Ve spodní části peřejí – 96 metrů vysokých vodopádech Inga se v současnosti dobudovává systém obřích vodních elektráren, jež budou po dobudování schopné zásobovat většinu Afriky elektrickou energií.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]