Casearia sylvestris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCasearia sylvestris
alternativní popis obrázku chybí
Casearia sylvestris
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď vrbovité (Salicaceae)
Rod polouš (Casearia)
Binomické jméno
Casearia sylvestris
Sw., 1798
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Casearia sylvestris je stálezelená tropická dřevina, je to jeden z asi 180 druhů rodu polouš (Casearia) původně zařazeného ve zrušené čeledi Flacourtiaceae, odkud byl s příchodem taxonomického systému APG II přeřazen do čeledě vrbovitých.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rostlina roste ve Střední a Jižní Americe, od jihu Mexika po sever Argentiny a dále téměř v celém Karibiku. Na typ půdy není vybíravá, neroste však v močálech a špatně roste na vyčerpané půdě. Nevadí ji polostín, pro tvorbu plodů však potřebuje dostatek slunečního svitu. Vyskytuje se od úrovně mořské hladiny až po nadmořskou výšku 1300 m. Vyrůstá v druhotných přírodních lesích, kolem silnic a na okrajích polí a pastvin. V oblasti Orinoka ve Venezuele je jedním z nejrozšířenějších stromů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to strom nebo keř obvykle vysoký 2 až 3 m, v úrodné Amazonii výjimečně dorůstá až do 10 m. Pro bezpečné ukotvení a dobré vstřebávání živin má rozložité postranní kořeny bílé barvy s hrubou zkorkovatělou kůrou. Kmen i větve mají hladkou a tenkou šedou kůru s nápadnými lenticelami. Běl dřeva je světle hnědá, tlusté jádro je tmavé hnědé, tvrdé a těžké. Větvičky jsou dlouhé a štíhlé, často rostou horizontálně nebo jsou převislé. Střídavě vyrůstající listy mají řapíky až 8 mm dlouhé. Listové čepele jsou obvykle vejčité až kopinaté, mívají délku 5 až 15 a šířku 3 až 7 cm, jejich okraje jsou lehce zoubkované a vlnité, u báze klínovité a zakončeny jsou ostrou špičkou. Na spodní straně jsou patrné paprskovité žilky.

Drobné, krémově bílé nebo nazelenalé květy na krátkých stopkách dlouhých okolo 1 cm, vonící po medu a moči, vyrůstají ve shlucích po 20 až 50 z úžlabí listů, jsou sestaveny do květenství klubko. Kališní lístky jsou 4,  korunní chybí. Tyčinek je obvykle okolo 10, jednodílný semeníkčnělku s třílaločnou bliznou. Kvete od července do října. Opylení zajišťuje drobný létající hmyz. Plod je kulovitý nebo zploštělý míšek mající 3 až 4 mm v průměru a v něm je obvykle od 2 do 6 hnědých semen uložených v červené nebo červenooranžové dužině.

Vykvétá již po dvou létech nebo po dosažení výšky cca 1 m. Plody dozrávají v období od září do prosince, většinou značně nerovnoměrně. Dožívá se asi 20 let, množí se semeny a řízky, potřebuje však teplotu nad 20 °C. Produkuje velké množství olejnatých semen, je považován za průkopnickou rostlinu obsazující narušenou půdu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Dřevo se používá pro výrobu zemědělských a tesařských nástrojů, dělají se z něho různoúčelové tyče a je vhodný i jako palivo. Plody slouží za potravu pro ptáky kteří jeho semena rozšiřují do širokého okolí, je významnou medonosnou rostlinou.

Listy i kůra obsahují mnoho příjemně vonící silice a mnohé kyseliny, saponiny, alkaloidy a celou řadu dalších látek. Rostlina má dlouhou historii v bylinné přírodní léčbě původních obyvatel amazonských pralesů, používají se odvary nebo obklady z listů, kůry i semen. Užívá se proti hadímu i včelímu jedu, pro hojení ran i kožních onemocnění, lokálně tlumí bolest a léčí všemožná břišní onemocnění. Nyní se vědecky zkoumají potenciální protinádorové účinky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-31]
  • STEVENS, P. F. Angiosperm Phylogeny Website: Salicaceae [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 28.05.2011 [cit. 2011-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Casearia sylvestris [online]. US Forest Service, Washington, D.C., USA [cit. 2011-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Casearia sylvestris [online]. Raintree Nutrition, Inc., Carson City, NV, USA [cit. 2011-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Casearia sylvestris [online]. Biologo.com, Brasil [cit. 2011-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]