Belá (okres Nové Zámky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Belá
Kostel v obci Belá
Kostel v obci Belá
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška186 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresNové Zámky
Belá
Belá
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,7 km²
Počet obyvatel325 (2021)[1]
Hustota zalidnění37,4 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaKlaudia Pintérová
Vznik1132/1138 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.obec-bela.sk
E-mailoubela@mail.viapvt.sk
Adresa obecního úřaduObecný úrad
Belá 32
943 53  Ľubá
Telefonní předvolba+421-36
PSČ943 53 (pošta Ľubá)
Označení vozidel (do r. 2022)NZ
NUTS503061
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Belá (maďarsky Béla) je obec na Slovensku v okrese Nové Zámky. Nachází se v jihovýchodní části Podunajské pahorkatiny, v části Belianské kopce. V obci je mateřská škola s vyučovacím jazykem maďarským.[2]

Symboly obce[editovat | editovat zdroj]

Znak[editovat | editovat zdroj]

Obecní znak je v Heraldickém registru Slovenské republiky zapsán takto: V zeleném štítě pod dvěma zlatými položenými klasy - vlevo delším - stříbrné, hroty dolů směřující radlice, ověnčené zlatými ratolestmi.

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

Sestává ze tří podélných pruhů bílé, žluté a zelené barvy s poměrem stran 2:3, je ukončena třemi cípy. Zářezy sahají do třetiny listu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Belá se může pyšnit poměrně bohatou historií. Její dějiny jsou úzce spjaty s minulostí Štúrova a Ostřihomi. Na základě písemných záznamů se dá předpokládat, že přes toto území procházely legie římských císařů. Kolem roku 120 to bylo vojsko císaře Hadriána a později kolem roku 195 zase vojsko Lucia Septima Severa. V době stěhování národů toto území obsadili francké a slovanské kmeny. Kolem roku 100 se Ostřihom a jeho okolí stalo majetkem uherského krále Štěpána I.

První písemná zmínka o Belé pochází z roku 1138, kdy byla vydána Dömöšská listina podle níž byla obec majetkem Dömöšského proboštství. Rok písemné zmínky řadí Belou mezi nejstarší písemně doložené obce na území dnešního Slovenska. V letech 1247 a 1257 se zmiňuje obec Belá (Boros Béla) jako majetek kapituly a majetek královny. Královna Alžběta darovala pole Petrovi, synovi Mikuláše Karvaja z rodu Zovard, za jeho zásluhy v bitvě na Moravském poli (1278). V roce 1367 král Ludvík I. daroval obec Jákovi, synovi Mikuláše Ebnbrandiho. V tomto období se začalo rozvíjet i zemědělství. V roce 1434 král Zikmund daroval obec Tomášovi a Bálintovi Pogánytelkimu jako odměnu za zásluhy v boji proti husitům.

V roce 1507 již v dokumentech nacházíme zmínku o Velké a Malé Belé. Malá Belá byla ve vlastnictví Bély Balinta a Velká Belá byla majetkem Jana Pozsára. Kolem roku 1543 Turci obec obsadili a později i zničili. Turecká okupace tohoto území trvala s malými přestávkami přibližně 150 let. V roce 1700 se již obec uvádí jako majetek Eszterházyovců. Během bitvy u Kravan nad Dunajom zde byl hlavní vojenský tábor Františka Rákocziho II. V roce 1732 obec vlastnil Jozef Tersztyánszky. Zároveň se začala rekonstrukce zámečku ve francouzském barokním stylu. V roce 1770 se obec stala majetkem zeměpána Andráse Török, župana Oravské župy, který se pustil do velkolepé výstavby v obci. V roce 1900 patřila více než polovina obce Dr. Zikmundovi Bródymu, který dal v roce 1905 postavit v obci školu. Zámeček a k tomu příslušející hospodářství se stal od roku 1909 vlastnictvím rodiny Ullmannovců.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V obci je římskokatolický kostel Povýšení sv. kříže z roku 1750. Nachází se zde původně pozdně barokní zámeček, který se renovuje. Do nynějšího stavu byl přebudován v 18. století, po jeho zničení během tureckých útoků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Belá (okres Nové Zámky) na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.
  2. Obec Belá | Oficiálne stránky obce | Školstvo. www.obec-bela.sk [online]. [cit. 2023-09-29]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]