Andovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andovce
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška112 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresNové Zámky
Andovce
Andovce
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 335 (2008)
Správa
PSČ941 23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andovce (v minulosti Andód, Ondod, maď. Andódy) jsou obec na Slovensku v Nitranském kraji, která se nachází přibližně 2 km západně od města Nové Zámky. V roce 2008 zde žilo 1 335 obyvatel, většina maďarské národnosti.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází v Podunajské nížině, v jihozápadní části okresu Nové Zámky. Mezi nejbližší sídla patří Nové Zámky ležící 2 kilometry na východ a Palárikovo, které leží 5 kilometrů na severozápad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Andovcích pochází z roku 1424. V následujících dokumentech se uvádí, že Andovce patřily do správy panství Beckovského hradu. V první polovině 15. století přešla obec v majetek augustiniánského kláštera v Nitře.[1] V tureckých soupisech z roku 1570 se uvádí, že v obci v té době bylo předmětem zdanění 7 domů, v nichž žilo 20 občanů.

Po první světové válce připadla obec na základě Trianonské mírové smlouvy Československé republice. V listopadu 1938 po Vídeňské arbitráži připadla obec Maďarsku, ale po druhé světové válce byla znovu přičleněna k ČSR. V roce 1948 došlo k poslovenštění původního názvu obce na Andovce.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází římskokatolický Kostel svaté Rozálie z roku 1740.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROCHASKA, Antoni. Ścibor ze Ściborzyc. Roczniki Towarzystwa Naukowego w Toruniu. 1912, roč. 19, s. 198–208. Dostupné online. (polsky)