Balthasar Hubmaier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Balthasar Hubmaier
Balthasar Hubmaier.png
Narození 1485
Friedberg
Úmrtí 10. března 1528 (ve věku 42–43 let)
Vídeň
Příčina úmrtí upálení na hranici
Alma mater Freiburská univerzita
Universität Ingolstadt (Bayern)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balthasar Hubmaier (nejspíše 1485?10. března 1528) byl vlivný německý/moravský anabaptistický vůdce. Byl jedním z nejznámějších a nejrespektovanějších novokřtěneckých teologů reformace.

Narodil se ve Friedbergu v Bavorsku (nedaleko Augsburgu) roku 1480. V roce 1524 se oženil s Elizabeth Hügline z Reichenau.

Navštěvoval latinskou školu v Augsburgu a 1.května 1503 vstoupil na univerzitu ve Freiburgu. Pro nedostatek financí byl nucen univerzitu opustit a nějaký čas učil ve Schaffhausenu. Do Freiburgu se vrací roku 1507 a roku 1511 získává bakalářský a magisterský titul. V roce 1512 získává doktorát teologie na univerzitě v Ingolstadtu a 1515 se stává univerzitním vicerektorem. Hubmaierova pověst kazatele byla pověstná a jeho úspěch správce byl mimořádný. Roku 1516 se stává katolickým farářem v Regensburgu a od roku 1521 ve Waldshutu.

Roku 1522 se v Basileji seznámil s Heinrichem Glareanem (učitelem Konráda Grebela) a Erasmem Rotterdamským. V březnu 1523 se Hubmaier v Curychu setkal s Ulrichem Zwinglim, a dokonce se v říjnu téhož roku zúčastnil jeho disputace. Zwingli v této rozpravě předložil principy poslušnosti Písmu. Zřejmě právě tehdy opustil Hubmaier křest nemluvňat, který se neopírá o Písmo.

Roku 1525 přibyl do Waldshutu novokřtěnec Wilhelm Reublin, kterého vyhnali z Curychu, a v dubnu pokřtil Hubmaiera a s ním 60 dalších.

V prosinci 1525 byl Hubmaier pro své přesvědčení uvězněn a po propuštění opustil Švýcarsko a odešel spolu s dalšími novokřtěnci do Mikulova na Moravě. Zde se horlivě ujal poslání kazatele a spisovatele. Jeho pozoruhodné dvanáctiměsíční působení mezi německy mluvícím obyvatelstvem vyústilo v tisíce křtů (nejméně šest tisíc), jeho přičiněním došlo také k obrácení dvou bratří Leonarda a Jana, pánů z Lichtenštejna, jejichž pozemky se staly útočištěm utečenců. Hnutí se šířilo a anabaptisté zde dostali jméno habáni.

O dva roky později je však i s manželkou na příkaz Ferdinanda I. zatčen, předán do Vídně a tam mučen, načež byl 10. března 1528 veřejně upálen. Asi tři dny poté byla pro svou víru utopena v Dunaji s kamenem na krku i jeho manželka.

Hubmaier byl v 16. století nejschopnějším z obránců křtu věřících. Z jeho jedenácti knih se jich šest týká křtu. Z jeho prací připomeňme 18 článků (1524), O kacířích a těch, kdo je upalují (1524), Otevřená výzva Balthasara z Friedbergu všem věřícím křesťanům (1525), O křesťanském křtu věřících (1525), Dvanáct článků křesťanské víry (1526), a O meči (1527 v Mikulově). Všechny jeho publikace obsahovaly motto Die warheit ist untödlich (Pravda je nesmrtelná).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]