Přeskočit na obsah

Reichenau (Bádensko-Württembersko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Rychnov na Moravě.
Reichenau
Ostrov Reichenau, východní část
Ostrov Reichenau, východní část
Reichenau – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška402 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBádensko-Württembersko
Vládní obvodFreiburg
Zemský okresKostnice
Reichenau
Reichenau
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha12,72 km²
Počet obyvatel5 360 (2020)
Hustota zalidnění421 obyv./km²
Správa
StarostaWolfgang Zoll
Oficiální webwww.reichenau.de
Telefonní předvolba7534, 7531
PSČ78 479
Označení vozidelKN
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reichenau je obec v Bádensku-Württembersku u západního konce Bodamského jezera u švýcarských hranic, asi 10 km SZ od Kostnice. Větší část obce leží na ostrově téhož jména, kde byl roku 724 založen jeden z nejvýznamnějších benediktinských klášterů v Německu. Celý ostrov je součástí Světového dědictví UNESCO.

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Hlavní část obce leží na ostrově stejného jména o rozměrech 4,5 x 1,6 km, kde jsou tři poměrně rozptýlená historická sídla: Oberzell na JV, sídlo obce Mittelzell s bývalým klášterem uprostřed a Niederzell na SZ konci ostrova. Ostrov má přes 3 200 obyvatel, z toho 2450 v Mittelzellu. Sypaná hráz z roku 1838 o délce 1840 m spojuje východní konec ostrova s pevninou. Po hrázi vede silnice s topolovou alejí, kudy jezdí i autobus veřejné dopravy z nádraží Reichenau. Jinak je ostrov přístupný přívozem z Allensbachu a v létě pravidelnou lodní dopravou.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Klášter Reichenau založil roku 724 misionář a biskup sv. Pirmin a první doba rozkvětu přišla kolem roku 800 za Karla Velikého. Opat Waldo zde založil školu a opat Haito (806-823) postavil chrám Panny Marie v dnešním Mittelzellu, kde byl roku 888 pochován císař Karel III. Tlustý. Roku 827 napsal zdejší opat Walafrid Strabo latinský spis o zahradnictví (De cultura hortorum). Po roce 900 dal opat Hatto III. postavit kostel sv. Jiří v dnešním Oberzellu. Další rozkvět zažil klášter za otónských císařů kolem roku 1000, kdy vznikly fresky v kostele sv. Jiří a kdy v klášteře působila slavná písařská škola a významní spisovatelé Heřman z Reichenau (+1054) a Berthold. Od 13. století začal klášter upadat, v 15. století vznikl ještě gotický chór chrámu v Mittelzellu, ale roku 1540 se klášter stal jen převorstvím biskupství v Kostnici a roku 1757 byl zrušen. Roku 1805 byla klášterní knihovna převezena do Karlsruhe. Od roku 2000 zde opět sídlí malá skupina mnichů a od roku 2001 je ostrov na seznamu UNESCO.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Chrám Panny Marie a sv. Marka, bývalý klášterní kostel v dnešním Reichenau - Mittelzell je románská basilika s gotickým chórem a velmi zajímavým krovem. Nejstarší část pochází z roku 816.
  • Kostel sv. Jiří v Reichenau - Oberzell pochází z doby kolem 900 (hlavní loď a krypta). Je to pozdně karolinská bazilika s věží nad křížením, kolem roku 1000 rozšířená a vyzdobená dobře zachovanými freskami s výjevy z života Ježíšova. Ve věži jsou tři zvony z 13. století. V někdejší sakristii je umístěna chrámová klenotnice se čtyřmi gotickými domečkovými relikviáři ze 14.-15. století.
  • Kostel sv. Petra a Pavla v Reichenau - Niederzell je románská basilika z doby kolem 1100, postavená na základech karolinské basiliky stejného půdorysu. Kostel byl přestavěn a zaklenut kolem roku 1750. V apsidě chóru se zachovaly fresky z konce 11. století.
  • Bylinářská zahrada, kterou podle pověsti založil mnich Walafrid Strabo v 9. století.
  • Na ostrově jsou také čtyři historická muzea, doprovázející chrámy, a dva zámky.
  • Velká část pobřeží tvoří přírodní rezervaci.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Reichenau. Sv. 21, str. 433

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]