Walafrid Strabo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Walahfrid Strabo
Narození 808
Švábsko
Úmrtí 18. srpna 849 (ve věku 40–41 let)
Reichenau (ostrov)
Povolání hagiograf, básník, historik, botanik a spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Walafrid nebo také Walahfrid Strabo (či Strabus[1], tedy Šilhavý) (80818. srpen 849) byl svébský (švábský) benediktinský mnich, teologický spisovatel, básník, botanik, diplomat v letech 838 až 849 opat kláštera v Reichenau.

Život[editovat | editovat zdroj]

Walafrid pocházel z rodu Alamanů a narodil se u Bodamského jezera.[2] Již jako dítě byl rodiči dán do kláštera v Reichenau jako oblát. V letech 823 – 824 složil řeholní sliby, roku 825 odešel studovat do kláštera ve Fuldě, kde mu přednášel slavný teolog Rabanus Maurus a kde se stal jeho celoživotním přítelem Gottschalk z Orbais, o němž se Walafried často zmiňuje ve svých básních. V letech 829 až 838 působil na dvoře císaře Ludvíka Pobožného v Cáchách jako kaplan císařovny Judity a jako vychovatel budoucího císaře Karla II. Holého. Vzpomínky na tuto profesní a životní etapu později vtělil do básně Metrum Saphicum.

Roku 838 císař Ludvík I. Pobožný jmenoval Walafrida opatem kláštera benediktinů na ostrově Reichenau. Zde Walafried rozvinul své všestranné schopnosti a věnoval se jak teologii, humanitním vědám a básnictví, tak pěstování rostlin.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • O zahradnictví (orig. 'De cultura hortorum'). Uherský Brod : Florart, 2005. 130 S. Překlad, úvod a komentář: Jakub Šimek

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATTENBACH, Wilhelm. Walahfrid, mit dem Beinamen Strabo [online]. www.deutsche-biographie.de, [cit. 2016-04-23]. Dostupné online.  
  2. Konrad Beyerle: Von der Gründung bis zum Ende des freiherrlichen Klosters (724–1427). In: Konrad Beyerle (Hrsg.): Die Kultur der Abtei Reichenau. Erinnerungsschrift zur zwölfhundertsten Wiederkehr des Gründungsjahres des Inselklosters 724–1924. 1. díl. München 1925, str. 55–212).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STOFFLER, Hans-Dieter (Hrsg.). Der Hortulus des Walahfrid Strabo: Aus dem Kräutergarten des Klosters Reichenau. 2. vyd. Sigmaringen : Thorbecke, 1996. 164 s.