Einhard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Einhard
Narození770
Fulda
Úmrtí18. března 840 (ve věku 69–70 let)
Seligenstadt
Povoláníhistorik, presbyter, spisovatel a životopisec
Alma materKlášter Fulda
Významná dílaVita Karoli Magni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Einhard nebo Eginhard (775? Maingau14. březen 840 Seligenstadt) byl franský kněz, řeholník a opat, učenec a spisovatel, významná postava karolinské renesance. Byl dvořanem Karla Velikého a Ludvíka Pobožného, přičemž o prvním z nich napsal z popudu toho druhého životopisné dílo Vita Karoli Magni, které je jedním z nejdůležitějších historických a literárních pramenů o jeho době.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Východofranské říši, patrně v chudé rodině. Rodiči byl vyslán na studie do kláštera Fulda. Byl drobné postavy, ale upozornil na sebe nadáním i pracovitostí. Od roku 791 nebo 792 žil na císařském dvoře, kde Karel Veliký, který neuměl číst ani psát, soustředil významné učence pod vedením biskupa Alcuina. Einhard byl patrně schopným architektem a tak mu císař svěřil stavbu svých paláců v Cáchách a Ingelheimu. Po smrti Karla Velikého v roce 814 jeho syn Ludvík I. Pobožný ustanovil Einharda svým tajemníkem. Někdy kolem 830 Einhard dvůr opustil a žil se svojí velmi energickou ženou, podle pověsti dcerou Karla Velikého Emmou. Ve svých spisech se o ní nikdy nezminil, ale když roku 835 zemřela, napsal o ní svému příteli velice vřelý dopis, kde zmínil, že mu jeho žena stále chybí. Na konci života založil klášter a stal se jeho opatem.

Vedle životopisného díla Vita Karoli Magni z let 829-836, kde o Karlovi Velikém píše s velkou úctou a upřímností, napsal také dva náboženské spisy a zachovala se i sbírka jeho dopisů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EINHARD. Einhardus--a neuniknout budoucímu věku. Redakce Petr Daniš; překlad Petr Daniš. Praha: Set Out, 1999. 103 s. ISBN 9788086277028. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]