Einhard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Einhard
Einhard.jpg
Narození 770
Fulda
Úmrtí 18. března 840 (ve věku 69–70 let)
Seligenstadt
Povolání historik, presbyter, spisovatel a životopisec
Alma mater Klášter Fulda
Významná díla Vita Karoli Magni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Einhard nebo Eginhard (přibližně 775, Maingau14. březen 840, Seligenstadt, dnešní Německo) byl franský kněz, řeholník a opat, učenec a spisovatel, významná postava karolinské renesance. Byl dvořanem Karla Velikého a Ludvíka Pobožného, přičemž o prvním z nich napsal z popudu toho druhého životopisné dílo Vita Karoli Magni, které je jedním z nejdůležitějších historických a literárních pramenů o jeho době.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve východní, německy mluvící části Franské říše, patrně v chudé rodině. Byl drobné postavy a rodiče ho poslali na studie do kláštera Fulda. Upozornil na sebe nadáním i pracovitostí a od roku 791 nebo 792 žil na císařském dvoře, kde Karel Veliký - sám negramotný - soustřeďoval významné učence pod vedením biskupa Alcuina. Einhard byl patrně schopný architekt a císař mu svěřil stavbu svých paláců v Cáchách a Ingelheimu. Po smrti Karla Velikého 814 ustanovil jeho syn Ludvík Einharda svým tajemníkem. Někdy kolem 830 Einhard dvůr opustil a žil se svojí velmi energickou ženou, podle pověsti dcerou Karla Velikého Emmou. Ve svých spisech se o ní nikdy nezmiňuje, ale když roku 835 zemřela, píše o ní příteli velice vřelý dopis, jak mu stále schází. Na konci života založil klášter a stal se jeho opatem.

Vedle Životopisu (Vita Karoli) z let 829-836, kde o svém ochránci píše s velkou úctou, ale také upřímností, napsal dva náboženské spisy a zachovala se i sbírka jeho dopisů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Einhardus, …a neuniknout budoucímu věku. Vita Caroli Magni. Praha: Set out 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]