Přeskočit na obsah

Alcuin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alcuin
Narození740
York
Úmrtí19. května 804 (ve věku 63–64 let)
Tours
Místo pohřbeníAbbaye de Marmoutier (47°23′35″ s. š., 0°40′58″ v. d.)
Alma materSt Peter's School
Povoláníteolog, básník, kněz, spisovatel a filozof
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkceopat (Abbaye de Marmoutier; 796–804)
abbot of Flavigny Abbey (796–803)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alcuin z Yorku (latinská forma; také Alkuin, Alch-wine, angl. Ealtwine (přítel chrámu)) (735, Northumbrie801/804, Tours) byl anglický filozof, anglosaský duchovní, snad z rodiny svobodné, žák arcibiskupa Ecgberta z Yorku, učitel a rádce Karla Velikého, zakladatel a organizátor středověkého školství. Roku 796 se stal opatem v klášteře sv. Martina v Tours, kde setrval až do své smrti.

Život a přínos[editovat | editovat zdroj]

Až do doby Karla Velikého církev podle formule Augustinova Božího státu ignorovala světský stát a jeho zřízení. Až za tohoto velikého franského krále došlo k spolupráci a oboustranně prospěšné vzájemné podpoře, která umožnila rozkvět scholastické filozofie. Alcuin je zakladatelem scholastiky. Karel Veliký, který se zhrozil z všeobecné nevzdělanosti panující v jeho říši, začal zakládat školy a pozval na ně vynikající cizince. Alcuin byl mezi nimi nejznamenitějším. Stal se předním učencem a učitelem na dvoře Karlově a jedním z hlavních architektů karolínské renesance.

Napsal několik prací o gramatice, řadu básní. Zorganizoval vzornou klášterní školu v Tours, která udala směr celému středověkému školství a vzdělání. Ač Alcuin budoval dvorní školu, dal jí církevní charakter. Začal oddělením dialektiky od svobodných umění a udělal z ní speciální vědu nepřímo ztotožňovanou s filozofií jako se schopností systematizovat problémy víry. Je to latinsky naturarum inquisitio, rerum humanarum divinarumque cognitio quantum homini possibile est aestimare (zkoumání přírody a poznání věcí lidských i božích, nakolik je toho člověk schopen).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]