Azosloučenina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obecný chemický vzorec azosloučenin

Azosloučeniny jsou chemické sloučeniny obsahující funkční skupinu R-N=N-R', kde R a R' může být buď aryl nebo alkyl. Skupina N=N se nazývá azoskupina, přestože se rodičovská sloučenina, HNNH, jmenuje diimid. Stabilnější deriváty obsahují dvě arylové skupiny. Název azo pochází ze slova azote, francouzského názvu dusíku odvozeného z řeckého a (ne) + zoe (žít).

Barviva a pigmenty[editovat | editovat zdroj]

Žluté azobarvivo

V důsledku п-delokalizace mají arylové azosloučeniny živé barvy, zvláště červené, oranžové a žluté. Proto se používají jako barviva (azobarviva), například disperzní oranž 1. Některá azobarviva, například methyloranž, se používají jako acidobazické indikátory, protože kyselina a příslušná sůl mají různé zbarvení. Vývoj azobarviv byl důležitým krokem v rozvoji chemického průmyslu.

Azopigmenty jsou bezbarvé částice (typicky zeminy nebo jíly), které byly obarveny azobarvivy. Azopigmenty jsou důležité v různých barvách, včetně uměleckých. Mají výtečné barvicí vlastnosti, opět hlavně v oblasti žluté až červené, a jsou odolné vůči světlu. Tato odolnost nezáleží jen na vlastnostech organické azosloučeniny, ale také na způsobu, jakým je barvivo navázáno na pigmentový nosič. Výhodou azopigmentů je, že nejsou toxické.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Pigmentová červeň 1 (též červeň para nebo paranitranilinová červeň) - světle červené azobarvivo

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Azo compound na anglické Wikipedii.