Ekologický institut Veronica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ekologický institut Veronica
Právní forma spolek
Založeno 1986
Další informace
Web www.veronica.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
logo Ekologického institutu Veronica
Dům ochránců přírody, sídlo EIV

Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica – nevládní neziskové občanské sdružení – datující své kořeny do roku 1986. Zabývá se ochranou přírody, ochranou klimatu, zapojováním veřejnosti do plánování a rozhodování, udržitelnou spotřebou – zelená domácnost, zelený úřad a regionálním rozvojem. Provozuje ekologickou poradnu a Centrum Veronica v Hostětíně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Veronica vznikla v roce 1986 jako regionálně zaměřený časopis s ambicí spojovat kulturu s ochranou přírody a kultivovanou formou šířit ekologickou osvětu. Po roce 1990 se činnost osobností kolem časopisu Veronica rozrostla a vydavatelská práce se postupem času stala doplňkem širokému spektru ekologických programů. Tyto programy zastřešuje ZO ČSOP Veronica, celým jménem Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica, která je registrovaná od roku 1991. ZO má samostatnou právní subjektivitu a právní formou je občanským sdruženímnevládní neziskovou organizací sdílející registraci s celým ČSOP. Dnešní činnost ZO ČSOP Veronica zahrnuje jednak činnost profesionálních zaměstnanců, kteří působí pod hlavičkou Ekologického institutu Veronica, jednak činnost pro členy a se členy občanského sdružení, kterých je v současné době více jak 100.

Ekologický institut Veronica (EIV) byl členy ZO ČSOP Veronica ustanoven v roce 1999. Jeho pracovníci řídí a realizují projekty v oblasti ochrany přírody a kulturní venkovské krajiny, podpory udržitelného rozvoje venkovských a městských sídel a podpory občanské angažovanosti v problémech životního prostředí. Ekologický institut (EIV) nemá vlastní právní subjektivitu, je přímo propojen se ZO ČSOP Veronica.

Jméno „Veronica“ používá i jeden z projektů Ekologického institutu Veronica – Ekologická poradna Veronica. V roce 1991 začínala jako první ekologická poradna v tehdejším Československu.[1] Ekologická poradna Veronica slouží k informování, vzdělávání a osvětě veřejnosti, domácností, obcí i malých podniků, zejména v oblasti preventivní péče o životní prostředí.

Od 90. let 20. století rozvíjí Veronica projekty i v Hostětíně v Bílých Karpatech, v roce 2006 zde dostavěla seminární Centrum Veronica Hostětín – první veřejný pasivní dům v ČR.

Zakládající členkou ZO ČSOP Veronica, Ekologické poradny Veronica a dosavadní ředitelkou Ekologického institutu Veronica je Yvonna Gaillyová.

Hlavní oblasti činnosti[editovat | editovat zdroj]

Ekologický institut Veronica úzce spolupracuje s Katedrou environmentálních studií, věnuje se výzkumu a vzdělávání v tématech ochrany přírody a krajiny, ochrany klimatu, úspor energie, obnovitelných zdrojů energie, udržitelného regionálního rozvoje, zapojování veřejnosti do plánování a rozhodování a učí domácnosti a úřady chovat se šetrně k životnímu prostředí.

Služby poskytované Ekologickým institutem Veronica[editovat | editovat zdroj]

Poradkyně Ekologického institutu Veronica při práci(2009)

Ekologický institut Veronica poskytuje ekologické poradenství a expertní analýzy z oblasti životního prostředí; vzdělávání odborné a laické veřejnosti – přednášky, semináře, exkurze, konference, panelové diskuse, kulaté stoly, besedy.

V Hostětíně Veronica nabízí exkurze modelovými projekty: kořenová čistírna, obecní výtopna na biomasu, moštárna a sušírna ovoce, příklady ekologického stavitelství, pasivní dům, solární panely a šetrné veřejné osvětlení omezující světelné znečištění.

Dále poskytuje zdarma službu Zelený telefon pro Statutární město Brno, provozuje knihovnu a videotéku s tematikou životního prostředí a prodává odbornou ekologickou literaturu; umožňuje studijní pobyty a stáže, možnost dobrovolnické práce v Brně i v Hostětíně.

Akce pořádané Ekologickým institutem Veronica[editovat | editovat zdroj]

Dále organizuje setkání přátel přírodní zahrady, dny otevřených dveří v Centru Veronica Hostětín, prodej vánočních jedliček a jejich jarní výsadbu v lesích u Brna, soutěž diplomových prací, diskuse k územnímu plánu Brna aj.

V kulturní oblasti pořádá Veronica výstavy obrazů, fotografií a environmentálně-osvětová divadelní představení.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Ekologický institut Veronika je vydavatelem celé řady publikací různého rozsahu, odbornosti a zaměření, např:

Vybraná ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Cena ministra životního prostředí (1998)
  • Cena Ramsarského výboru na ochranu mokřadů (2002)
  • Cena Josefa Vavrouška pro Yvonnu Gaillyovou (2006)
  • Energetický projekt roku (2007) – čestné uznání
  • Národní vítěz soutěže Energy Globe Awards pro rok 2007 (2008)[2]

Organizace Veronikou založené[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.veronica.cz/?id=109#historie
  2. http://www.veronica.cz/?id=372

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]