Přeskočit na obsah

Kulatý stůl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Král Artuš a jeho rytíři kulatého stolu

Kulatý stůl je kus nábytku, stůl kruhového nebo eliptického tvaru. Protože nemá žádné čelo ani rohy, mají všechny osoby okolo stolu rovné postavení. U kulatého stolu neexistuje žádné privilegované místo, nikdo není první ani poslední.

O „kulatém stole“ (la Table ronde) poprvé píše WaceRománu o Brutovi,[zdroj?] své francouzské verzi Historia Regum Britanniae, vyprávějícím příběhy o králi Artušovi, který se u kulatého stolu scházel se svými rytíři jako sobě rovnými na hradě Kamelot.

Dnes se termín „kulatý stůl“ často používá při jednáních, která mají zprostředkovat dohodu mezi stranami v nějakém sporu, často mezi suverénními státy. Pojem zdůrazňuje, že se setkávají jako sobě rovné a tím chce usnadnit pokojný způsob dosažení kompromisního řešení nějakého sporu nebo konfliktu. V moderní době proběhla například jednání známá jako polský kulatý stůl mezi vládou a opozičními silami v komunistickém Polsku roku 1989, což znamenalo počátek pokojného konce komunistických režimů ve střední a východní Evropě.[1]

  1. Třicet let od začátku kulatých stolů v Polsku. Pomohly demontovat totalitní režimy ve střední Evropě. ČT24 [online]. 2019-02-06 [cit. 2019-06-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]