Přeskočit na obsah

Antilopa Derbyho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAntilopa Derbyho
alternativní popis obrázku chybí
alternativní popis obrázku chybí
Antilopa Derbyho v rezervaci Bandia, Senegal.
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
(jako Tragelaphus derbianus)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Podčeleďtuři (Bovinae)
Rodantilopa (Taurotragus)
Binomické jméno
Taurotragus derbianus
Gray, 1847
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa Derbyho (Taurotragus derbianus či antilopa středoafrická nebo antilopa obrovská) je největší ze všech antilop, která obývá otevřené savany s hustým porostem. Můžeme ji zpozorovat převážně ve Středoafrické republice, Súdánu, Kamerunu a v Senegalu. Rozeznáváme u ní dva poddruhy: kriticky ohrožený T. d. derbianus, obývající senegalský Národní park Niokolo-Koba, a málo dotčený T. d. gigas, obývající střední Afriku. Populace se odhaduje na 15 000–20 000 kusů.

Západní poddruh antilopy Derbyho se vyskytuje pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu v počtu posledních 100-200 jedinců. Záchranný program pro kriticky ohrožený západní poddruh probíhá v rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu již 10 let pod vedením odborníků a studentů ze spolku Antelope Conservation, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Národní park Niokolo Koba je pod velkým tlakem pytláků a budoucnost antilop v něm je nejistá. Proto bylo v roce 2000 odchyceno z volné přírody 9 zvířat a umístěno do ochranné obory v rezervaci Bandia. Díky senegalsko-české spolupráci se počet těchto zvířat rozrostl již na 62 jedinců (2010), kteří se ve čtyřech chovných stádech úspěšně rozmnožují.

Zatímco západní poddruh antilopy Derbyho nenajdeme v žádné zoo, východní poddruh je chován v počtu přes 50 jedinců v několika zoologických zahradách ve Spojených státech a v JAR.

Antilopa Derbyho dosahuje 150 až 175 cm výšky v kohoutku a hmotnosti 300 až 1080 kg. Délka těla se pohybuje od 540 do 360 cm a délka ocasu mezi 50 až 90 cm. Srst má kaštanovou barvu, u samců je tmavší než u samic. Na ní se táhne od hřbetu až téměř k břichu deset až sedmnáct bílých svislých pruhů. Na nohách, krku a obličeji má výrazné černobílé znaky. Na krku má také dlouhý černobílý lalok kůže a na hřbetě tmavou a krátkou hřívu, která se táhne od hlavy téměř až k ocasu. Obě pohlaví mají poměrně dlouhé, ostré a zakroucené rohy, které jsou u samců většinou větší (dosahují obvykle 120 centimetrů) a silnější. Mláďatům vyrůstají po narození krátké rovné růžky, které se postupně stáčejí až do 4 let věku, podle počtu zákrutů lze tedy přibližně odhadnout věk zvířete.

Antilopy Derbyho obývá otevřené savany s hustým porostem, který jim slouží především jako ochrana před predátory. Jsou to převážně denní živočichové, ale výjimkou není zpozorovat tuto antilopu i na večer nebo v noci. Živí se převážně listy, větvičkami a různými výhonky, patří mezi okusovače. Žijí převážně v kočovných skupinách tvořených zhruba z dvaceti zvířat, ačkoli je možné je zahlédnout i v párech.

Samice rodí po 8-9měsíční březosti jediné mládě, které odstavuje asi ve 4-6 měsících. Mládě má již po narození typické pruhování, které se po celý život nezmění a pro každého jedince je jedinečné jako otisk prstu.

Antilopa Derbyho získala svůj název podle Edwarda Smith-Stanleye, 13. hraběte z Derby, který ve své době vynikal jako vášnivý průzkumník zvěře, kterou pozoroval převážně v oblastech Středoafrické republiky a v Kamerunu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giant Eland na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]