Antilopa Derbyho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Antilopa Derbyho

alternativní popis obrázku chybí

alternativní popis obrázku chybí
Antilopa Derbyho v rezervaci Bandia, Senegal.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Podčeleď: tuři (Bovinae)
Rod: antilopa (Taurotragus)
Binomické jméno
Taurotragus derbianus
Gray, 1847
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa Derbyho (Taurotragus derbianus či antilopa středoafrická nebo antilopa obrovská) je největší ze všech antilop, která obývá otevřené savany s hustým porostem. Můžeme ji zpozorovat převážně ve Středoafrické republice, Súdánu, Kamerunu a v Senegalu. Rozeznáváme u ní dva poddruhy: kriticky ohrožený T. d. derbianus, obývající Senegalský Národní park Niokolo-Koba, a málo dotčený T. d. gigas, obývající střední Afriku.

Západní poddruh antilopy Debyho se vyskytuje pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu v počtu posledních 100-200 jedinců. Záchranný program pro kriticky ohrožený západní poddruh probíhá v rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu již 10 let pod vedením odborníků a studentů z Institutu tropů a subtropů České zemědělské univerzity v Praze. Národní park Niokolo Koba je pod velkým tlakem pytláků a budoucnost antilop v něm je nejistá. Proto bylo v roce 2000 odchyceno z volné přírody 9 zvířat a umístěno do ochranné obory v rezervaci Bandia. Díky senegalsko-české spolupráci se počet těchto zvířat rozrostl již na 62 jedinců (2010), kteří se ve čtyřech chovných stádech úspěšně rozmnožují.

Zatímco západní poddruh antilopy Derbyho nenajdeme v žádné zoo, východní poddruh je chován v počtu přes 50 jedinců v několika zoologických zahradách ve Spojených státech a v JAR.

Antilopa Derbyho dosahuje 150 až 175 cm výšky v kohoutku a hmotnosti 300 až 1080 kg. Délka těla se pohybuje od 540 do 360 cm a délka ocasu mezi 50 až 90 cm. Srst má kaštanovou barvu, u samců je tmavší než u samic. Na ní se táhne od hřbetu až téměř k břichu deset až sedmnáct bílých svislých pruhů. Na nohách, krku a obličeji má výrazné černobílé znaky. Na krku má také dlouhý černobílý lalok kůže a na hřbetě tmavou a krátkou hřívu, která se táhne od hlavy téměř až k ocasu. Obě pohlaví mají poměrně dlouhé, ostré a zakroucené rohy, které jsou u samců většinou větší (dosahují obvykle 120 centimetrů) a silnější. Mláďatům vyrůstají po narození krátké rovné růžky, které se postupně stáčejí až do 4 let věku, podle počtu zákrutů lze tedy přibližně odhadnout věk zvířete.

Antilopy Derbyho obývá otevřené savany s hustým porostem, který jim slouží především jako ochrana před predátory. Jsou to převážně denní živočichové, ale výjimkou není zpozorovat tuto antilopu i na večer nebo v noci. Živí se převážně listy, větvičkami a různými výhonky, patří mezi okusovače. Žijí převážně v kočovných skupinách tvořených zhruba z dvaceti zvířat, ačkoli je možné je zahlédnout i v párech.

Samice rodí po 8-9 měsíční březosti jediné mládě, které odstavuje asi ve 4-6 měsících. Mládě má již po narození typické pruhování, které se po celý život nezmění a pro každého jedince je jedinečné jako otisk prstu.

Antilopa Derbyho získala svůj název podle Edwarda Smith-Stanleye, 13. hraběte z Derby, který ve své době vynikal jako vášnivý průzkumník zvěře, kterou pozoroval převážně v oblastech Středoafrické republiky a v Kamerunu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giant Eland na anglické Wikipedii.