Androctonus amoreuxi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAndroctonus amoreuxi
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádštíři (Scorpionida)
ČeleďButhidae
Rodštír (Androctonus)
Binomické jméno
Androctonus amoreuxi
(Audouin,1826)
Poddruhy
  • A. amoreuxi amoreuxi (Audouin, 1826)
  • A. amoreuxi baluchicus (Pocock, 1900)
  • A. amoreuxi levyi (Fet, 1997).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Androctonus amoreuxi, lze také Scorpio amoreuxi je největším zástupcem rodu Androctonus a největším severoafrickým štírem vůbec. Tento štír patří do čeledi Buthidae. Samci tohoto druhu nemají rozšířené poslední zadečkové články.

Lze jej snadno zaměnit za štíra tlustorepého (Androctonus australis).

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Androctonus amoreuxi obývá hlavně pouště Afriky: (Alžírsko, Burkina Faso, Čad, Egypt, Etiopii, Libyi, Mauretánii, Maroko, Senegal, Súdán) a Asii: (Afghánistán, Írán, Izrael, Jordánsko, Pákistán a Saúdskou Arábii).

Jed tohoto štíra je nebezpečný , nevyrábí se proti němu sérum, ale přesto je v Česku často chován společně s A.australis. Bodnutí tímto druhem není tak závažné jako u A. Australis nebo L. Quinquestriatus, ale neobejde se bez lékařského ošetření.

Chov[editovat | editovat zdroj]

K chovu je nutné terárium alespoň 30 × 20 × 25 cm. Jako podklad je vhodný písek se zeminou o výšce alespoň 5 cm. Přes den je nutné vyhřívat až na 30 °C a v noci nechat klesnout až k 20 °C. Je nutná miska s vodou a jeden vlhký kout terária. Dožívá se 10 a více let. Dokáže zabít i větší kořist a je jej možné krmit myšaty. V přírodě se ukrývá pod kameny. V norách jej nalezneme jen vzácně na rozdíl od Androctonus australis.Při odchovu je nutné po prvním svleku mlád'ata přemístit a chovat odděleně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]