Přeskočit na obsah

Štír Amoreuxův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Androctonus amoreuxi)
Jak číst taxoboxŠtír Amoreuxův
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádštíři (Scorpionida)
ČeleďButhidae
Rodštír (Androctonus)
Binomické jméno
Androctonus amoreuxi
(Audouin, 1826)
Poddruhy
  • A. amoreuxi amoreuxi (Audouin, 1826)
  • A. amoreuxi baluchicus (Pocock, 1900)
  • A. amoreuxi levyi Fet, 1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štír Amoreuxův (Androctonus amoreuxi, též Scorpio amoreuxi) je největším zástupcem rodu Androctonus a největším severoafrickým štírem vůbec. Tento štír patří do čeledi Buthidae. Samci tohoto druhu nemají rozšířené poslední zadečkové články.

Lze jej snadno zaměnit za štíra tlustorepého (Androctonus australis).

Areál rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Štír Amoreuxův obývá hlavně pouště Afriky: (Alžírsko, Burkina Faso, Čad, Egypt, Etiopii, Libyi, Mauretánii, Maroko, Senegal, Súdán) a Asii: (Afghánistán, Írán, Izrael, Jordánsko, Pákistán a Saúdskou Arábii).

Jed tohoto štíra je nebezpečný, nevyrábí se proti němu sérum, ale přesto je v Česku často chován společně se štírem tlustorepým (A. australis). Bodnutí tímto druhem není tak závažné jako u štíra tlustorepého (A. australis) nebo štíra nejjedovatějšího (Leiurus quinquestriatus), ale neobejde se bez lékařského ošetření.

K chovu je nutné terárium alespoň 30 × 20 × 25 cm. Jako podklad je vhodný písek se zeminou o výšce alespoň 5 cm. Přes den je nutné vyhřívat až na 30 °C a v noci nechat klesnout až k 20 °C. Je nutná miska s vodou a jeden vlhký kout terária. Dožívá se 10 a více let. Dokáže zabít i větší kořist a je jej možné krmit mláďaty myší. V přírodě se ukrývá pod kameny. V norách je nalézán jen vzácně na rozdíl od štíra tlustorepého (Androctonus australis). Při odchovu je nutné po prvním svleku mladé jedince přemístit a chovat odděleně.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]