Allium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo česnek. Tento článek je o botanickém rodu. Další významy jsou uvedeny na stránce Česnek (rozcestník).
Možná hledáte: Česnek kuchyňský.
Jak číst taxoboxAllium
alternativní popis obrázku chybí
Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďamarylkovité (Amaryllidaceae)
RodAllium
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Allium je rod jednoděložných rostlin, řazený v současné taxonomii do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). V minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae), která však byla v systému APG III vřazena do čeledi amarylkovité. U druhů s českým pojmenováním převažuje rodový název česnek. Někteří autoři řadí rod Allium do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se zpravidla o vytrvalé (vzácněji dvouleté) pozemní byliny, převážně s cibulemi různých vlastností. Někdy jsou jednoduché, jindy složené a jejich části pak slouží k vegetativnímu rozmnožování. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavními květy. Listy jsou nahloučeny na bázi, nebo nikoliv a pochvy listů pokrývají 1/3 – ½ délky lodyhy, jsou jednoduché, přisedlé nebo vzácně řapíkaté (např. česnek medvědíAllium ursinum), střídavé, uspořádané nejčastěji dvouřadě nebo spirálně, jsou ploché, žlábkovité, či oblé a pak trubkovité (duté) nebo hranaté, s listovými pochvami. Celé rostliny mají charakteristické aroma, které způsobují těkavé látky na bázi sulfidů. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté, vzácněji až vejčité, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavní, jsou v květenstvích, zpravidla ve zdánlivých okolících, ve skutečnosti se jedná o vrcholičnaté květenství zvané šroubel, který je okolíkovitě a někdy až hlávkovitě stažený. Pod květenstvím jsou často 2 (vzácněji 1) listeny ve tvaru toulce, někdy jsou listeny navzájem srostlé. Někdy jsou v květenství přítomny pacibulky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování, v některých případech se dokonce stává, že v květenství květy zcela chybí a jsou přítomny pouze pacibulky. Květy jsou pravidelné, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky jsou volné nebo na bázi srostlé. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, zpravidla 3+3, jsou srostlé na bázi s okvětím a často i vzájemně. Tyčinky vnějšího a vnitřního kruhu mohou být odlišné, nitky jsou někdy zakončeny dlouhými zuby. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o tobolku.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 660 (některé zdroje udávají v rozmezí 550–700) druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe, méně i v Africe, Střední Americe a Jižní Americe.

V Česku roste a je původních asi 13 druhů: česnek hadí (Allium victiroalis L.), česnek medvědí (Allium ursinum L.), česnek tuhý (Allium strictum Schrader), česnek šerý horský (Allium senescens L. subsp. montanum), česnek hranatý (Allium angulosum L.), česnek kulovitý (Allium rotundum L.), česnek žlutý (Allium flavum L.), česnek viničný (Allium vineale L.), česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon L.), česnek ořešec (Allium scorodoprasum L.), česnek kýlnatý (Allium carinatum L.), česnek planý (Allium oleraceum L.), pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum L.).

Další jsou v Česku pěstované jen jako zelenina a zplaňují: česnek kuchyňský (Allium sativum L.), pór zahradní (Allium porrum L.), cibule zimní (Allium fistulosum L.), cibule prorůstavá (Allium × proliferum), cibule kuchyňská (Allium cepa L.). Další druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny a některé mohou i zplaňovat: např. česnek podivný (Allium paradoxum (M. Bieb.) C. Don), česnek vysokohorský (Allium oreophillum C.A. Meyer), česnek zlatožlutý (Allium moly L.), česnek karatavský (Allium karataviense), česnek ozdobný (Allium cristophii Trautv.), česnek stopečkatý (Allium stipitatum Regel), česnek obrovský (Allium giganteum Regel), česnek aflatunský (Allium aflatunense B. Fedtsch) aj.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam druhů rodu Allium.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Florius - katalog botanických zahrad [online]. [cit. 2020-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-15. 
  2. Botany.cz [online]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha
  • ENUMERATIO, Tlusták V. (2009), Olomouc

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]