Česnek ořešec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Česnek ořešec

alternativní popis obrázku chybí
Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: amarylkovité (Amaryllidaceae)
Rod: česnek (Allium)
Binomické jméno
Allium scorodoprasum
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum L.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou cca 50-100 cm vysokou rostlinu s podzemní cibulí, cibule je vejcovitá, kolem ní jsou často dceřiné tmavě fialové cibulky[1],[2]. Lodyha asi v dolní třetině až polovině zahalena pochvami listů. Listy jsou přisedlé, čepele jsou široce čárkovité, ploché, kýlnaté, asi 5-20 mm široké. Květy jsou uspořádány do květenství, jedná se o lichookolík (stažený šroubel), který je kulovitý, řídký. Pacibulky v květenství jsou na rozdíl od podobného česneku kulovitého přítomny, většinou jsou početné. Květenství je podepřeno cca 1,5 cm dlouhým neděleným toulcem, který je krátce zobánkatý, opadavý. Okvětní lístky jsou cca 4-5 mm dlouhé, fialové. Tyčinky jsou o něco kratší než okvětí, vnitřní nitky jsou rozšířené, se 2 zoubky, které jsou 2x delší než nitka. Plodem je tobolka, která se však často vůbec nevytváří[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o druh s převážně evropským rozšířením. Roste na západ po Francii, na sever po Velkou Británii a jižní Skandinávii, na jih po severní Balkán, na východ po v. Ukrajinu, výjimečně na Kavkaze, v Severní Africe a Turecku[3].

Původ a použití[editovat | editovat zdroj]

Jedná se patrně o starý kulturní taxon, v minulosti sloužil jako zelenina[1]. Dnes je zdomácnělý i ve volné přírodě. Snad byl vypěstován z druhu česnek kulovitý, který je někdy považován za poddruh česneku ořešce (Allium scorodoprasum subsp. rotundum)[4]. Byl jako zelenina využíván už starými Slovany[5].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste roztroušeně v nížinách až pahorkatinách, častější je v teplejších oblastech. Můžeme ho najít na loukách, v křovinách, po příkopech a ve světlých živných lesích[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  2. a b c Krahulec F. (2002): Alliaceae Agardh, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 752-758
  3. http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/allia/alliu/alliscov.jpg
  4. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Allium&SPECIES_XREF=scorodoprasum&TAXON_NAME_XREF=&RANK=
  5. http://www.slovane.cz/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2008080003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]