Alexandr Alexandrovič Bogdanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Alexandr Bogdanov)
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr Alexandrovič Bogdanov
Narození 22. srpna 1873
Sokółka
Úmrtí 7. dubna 1928 (ve věku 54 let)
Moskva
Národnost ruská
Země Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Alma mater Lomonosovova univerzita
Povolání filosof, ekonom, lékař, spisovatel, básník, sociolog, novinář a autor sci-fi
Politická strana Bolševik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Alexandr Bogdanov

Alexandr Alexandrovič Bogdanov (rusky Александр Александрович Богданов, vlastním jménem Malinovskij (Малиновский), 22. srpna 1873, Sokółka, Grodno, Ruské impérium - 7. duben 1928, Moskva, SSSR) byl ruský filozof, ekonom, spisovatel, žurnalista, lékař a člen frakce bolševiků.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do učitelské rodiny. Při dostudování na Lomonosovově univerzitě byl zatčen za vstup do organizace Svoboda lidu a deportován do Tuly. Po propuštění studoval na Charkovské univerzitě.

V roce 1899 byl zatčen a deportován do Vologdy. Po propuštění přijal pseudonym Bogdanov a v roce 1903 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany. Když se strana rozdělila, přiklonil se k bolševické frakci.

Bolševik[editovat | editovat zdroj]

Začal pracovat v redakci novin Vperjod (česky:Vpřed), Proletari (česky:Proletáři) a Novaja žizň (česky:Nový život). V letech 19041906 publikoval tři svazky filozofického cyklu "Empiriomonismus", v nichž se pokoušel propojit marxismus s filosofií.

Tato práce později ovlivnila mnoho marxistických teoretiků, včetně Nikolaje Bucharina. Jeho dílem se nechal inspirovat i Lenin ve své filozofické práci "Materialismus a empiriokriticismus".

Po revoluci roku 1905 došlo mezi ním a Leninem k mnoha rozporům, které roku 1909 vyvrcholily jeho vyhnáním z bolševické frakce a emigrací na Capri. Tam se spojil s Maximem Gorkým a Anatolijem Lunačarským, se kterými založil školu pro tovární dělníky.

Roku 1908 napsal knihu "Červená hvězda", v níž pojednává o cestách na Mars, což bylo tehdy považováno za sci-fi.

V roce 1910 přemístil školu do Bologně.

Návrat do Ruska[editovat | editovat zdroj]

Roku 1914 se vrátil do Ruska, kdy sloužil v první světové válce jako lékař v nemocnici.

Za říjnové revoluce roku 1917 nehrál žádnou roli. Lenin mu několikrát nabídl odpuštění a návrat k bolševikům, on však pokaždé odmítl. Stal se sice editorem ve stranickém deníku Pravda, roku 1922 však odešel i z redakce, údajně pro neshody s kolegy.

Roku 1923 byl zatčen, obviněn ze spolupráce s esery, pro nedostatek důkazů však byl osvobozen.

Lékařství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1924 se začal zabývat experimenty s transfúzí krve. Chtěl dosáhnout toho, aby lidé dosáhli věčného mládí nebo přinejmenším částečného omlazení. Mezi těmi, kteří byli Bogdanovovými "pokusnými králíky", byla i Leninova sestra Marie Uljanovová nebo diplomat Leonid Krasin.

On sám na sobě zkoušel krevní transfúzi. Po několika pokusech si všiml zlepšení zraku, zastavení plešatění a dalších pozitivních symptomů.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Jeho lékařské pokusy se mu však nakonec staly osudnými. Zemřel 7. dubna 1928, když do sebe aplikoval krev od studenta trpícího malárií a tuberkulózou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Bogdanov na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]