Alexander Križka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Križka
Narození 26. března 1903
Ružomberok
Úmrtí 9. prosince 1955 (ve věku 52 let)
Košice
Povolání spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alexander Križka (známý také pod pseudonymy John Thompson, nebo Ypsilon) (26. března 1903, Ružomberok, Rakousko-Uhersko9. prosince 1955, Košice, ČSR) byl slovenský spisovatel, pedagog, režisér a dramaturg.

Alexander se narodil v rodině Matěje Křížka a jeho manželky Adély, rozené Neumannové. Studoval na gymnáziu v Ružomberku, v letech 1921-1925 na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze a poté na pařížské Sorbonně. Ve francouzské metropoli studoval dále na Vysoké škole sociálních věd (1925-1926) a nakonec svá studia zakončil na Právnické fakultě Univerzity KomenskéhoBratislavě. V roce 1928 získal titul PhDr. a v roce 1938 titul JUDr. Po skončení studia působil jako pedagog na gymnáziu v Prešově a Košicích, také jako redaktor v Praze, státní úředník v Banské Bystrici (1938-1945), později byl také redaktorem časopisu Vatra a Zpravodajské agentury v Banské Bystrici.

Kromě toho byl členem spolku Svojeť, spoluzakladatelem Volného sdružení studentů socialistů ze Slovenska (1922) a DAV-u (1924) a působil v ochotnických divadlech v Prešově a v Košicích. Stal se také autorem vzpomínkové knihy z období pařížských studií, sbírky povídek a několika článků o divadle. Kromě literární tvorby se věnoval i překladům dramatických děl z francouzského a italského jazyka. V roce 1944 se aktivně účastnil protifašistického odboje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Križka na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]