Sándor Márai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sándor Márai
Rodné jméno Grosschmid Sándor Károly Henrik
Narození 11. dubna 1900
Košice
Úmrtí 21. února 1989 (ve věku 88 let)
San Diego
Povolání novinář, básník, spisovatel, překladatel, romanopisec a scenárista
Alma mater Lipská univerzita
Ocenění Kossuthova cena
Příbuzní bratr Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ386394
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sándor Márai (11. dubna 1900 Košice, Rakousko-Uhersko22. února 1989 San Diego (Kalifornie), USA) byl maďarský spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Košicích jako Sándor Grosschmid. Jeho otcem byl maďarský právník a později senátor Národního shromáždění ČSR Géza Grosschmid.[1] Od roku 1918 pracoval jako redaktor maďarského deníku Budapesti Napló. Na počátku psal i německy, ale postupně přešel jen k maďarštině. Jako první objevil pro maďarské čtenáře osobnost Franze Kafky. Márai byl kritický jak vůči Horthyovskému režimu, tak vůči nacionalistům a komunistům. V roce 1948 odešel do emigrace. Žil ve Švýcarsku a Itálii, než se usadil v New Yorku. Nějaký čas žil poté v italském Salernu, aby strávil zbytek života v americkém San Diegu. Po smrti manželky se odvrátil od světa a v roce 1989 odešel ze světa vlastní rukou.

V letech 1952-1967 byl spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa. Jeho díla nebyla v Maďarsku vydávána až do konce studené války. V 90. letech byl „znovu objeven“. Sándor Márai je v současnosti považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských spisovatelů 20. století. V roce 1990 dostal posmrtně nejvyšší maďarské umělecké vyznamenání, Kossuthovu cenu. V německy mluvících zemích je vydáván v rekordních nákladech.

Dílo v češtině[editovat | editovat zdroj]

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÉSZÁROS, Tibor; BALASSA, Zoltán. KAždá veľká vášeň. Košice : Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, 2013. Dostupné online. ISBN 978-80-970749-6-8. S. 6. (slovensky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]