Ačokča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAčokča
alternativní popis obrázku chybí
Cyclanthera pedata, plody
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádtykvotvaré (Cucurbitales)
Čeleďtykvovité (Cucurbitaceae)
Rodkorila (Cyclanthera)
Binomické jméno
Cyclanthera pedata
Schrad., 1831
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ačokča (Cyclanthera pedata), též korila nebo lidově paprikookurka,[1] je druh rostliny z rodu korila[2] (Cyclanthera) a čeledi tykvovité. Pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své nezralé plody a listy, které se používají jako zelenina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V Evropě málo známá zelenina, vzhledem podobná paprice a chutí okurce. Vejčité lusky mají v kuchyni všestranné použití, lze je konzumovat i syrové. Je známa též pod názvy divoká okurka, či mexická okurka (patrně díky svému původu[1]). Pěstuje se jak v Mexiku tak také v Peru a v částech jihovýchodní Asie. V Mexiku se nazývá pepino hueco (= dutá, prázdná okurka) – patrně kvůli nízkému podílu dužiny. Bobulovité plody paprskovitého tvaru se špičatým vrškem dosahují délky 5–10 cm.

Rostlina je jednodomá, geitonogamní („samosprašná“ v rámci jedné rostliny). Samčí květy rostou v trsech 4–35 cm dlouhých. Samičí květy rostou po jednom.

Počet chromozomů je diploidní (2n=32).

Léčebné účinky a kuchyňské využití[editovat | editovat zdroj]

V syrovém stavu pomáhá proti cukrovce, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.[1] Používá se při léčbě respiračních chorob a preventivně působí proti ateroskleróze.

Konzumují se syrové, dušené nebo vařené, použití i příprava je obdobná jako u paprik. Plody lze i nakládat společně s okurkami, cibulkami a karotkou do sladkokyselých nálevů nebo nakrájené na menší kousky sušit a přes zimu použít v kuchyni např. do zeleninových polévek. Malé plody mají za syrova hráškovou chuť, konzumují se celé. Větší plody je lépe rozříznout, protože mohou obsahovat tvrdá semínka, která je vhodné před konzumací odstranit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Kořínek, Milan; Vobořil, Petr. BioLib.cz – Cyclanthera pedata (ačokča) [online]. BioLib.cz [cit. 2020-05-14]. Dostupné online. 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]