Ačokča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cyclanthera pedata

Cyclanthera pedata, plody
Cyclanthera pedata, plody
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: tykvotvaré (Cucurbitales )
Čeleď: tykvovité (Cucurbitaceae)
Rod: Cyclanthera
Binomické jméno
Cyclanthera pedata
(L.) Schrader
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ačokča či též korila (Cyclanthera pedata, lidově paprikookurka) je druh rostliny z čeledi tykvovité. Pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své nezralé plody a listy, které se používají jako zelenina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V Evropě málo známá zelenina, vzhledem podobná paprice chutí okurce. Vejčité lusky mají v kuchyni všestranné použití, lze je konzumovat i syrové. Je známa též pod názvy divoká okurka, či mexická okurka (patrně díky svému původu[zdroj?]). Pěstuje se jak v Mexiku tak také v Peru a v částech jihovýchodní Asie. V Mexiku se nazývá pepino hueco (= dutá, prázdná okurka) – patrně kvůli nízkému podílu dužiny. Bobulovité plody paprskovitého tvaru se špičatým vrškem dosahují délky 5-10 cm.

Léčebné účinky a kuchyňské využití[editovat | editovat zdroj]

V syrovém stavu pomáhá proti cukrovce, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.[zdroj?] Používá se při léčbě respiračních chorob a preventivně působí proti ateroskleróze.

Konzumují se syrové, dušené nebo vařené, použití i příprava je obdobná jako u paprik. Plody lze i nakládat společně s okurkami, cibulkami a karotkou do sladkokyselých nálevů nebo nakrájené na menší kousky sušit a přes zimu použít v kuchyni např. do zeleninových polévek. Malé plody mají za syrova hráškovou chuť, konzumují se celé. Větší plody je lépe rozříznout, protože mohou obsahovat tvrdá semínka, které je vhodné před konzumací odstranit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]