Tykvotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTykvotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Okurka obecná (Cucumis sativus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádtykvotvaré (Cucurbitales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tykvotvaré (Cucurbitales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje byliny i dřeviny. Charakteristické jsou jednopohlavné květy se spodním semeníkem. Řád zahrnuje 8 čeledí a asi 2300 druhů. Největší čeledi jsou tykvovité a kysalovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Řád tykvotvaré zahrnuje byliny i dřeviny. Společné znaky zástupců tohoto řádu jsou zejména jednopohlavné květy, spodní semeník s parietální placentací, zvláštní tzv. kukurbitoidní typ zubů na okraji listové čepele, obsah specifických oxidovaných triterpenů, tzv. kukurbitacinů a samostatné cévní svazky ve stonku.[1]

Řád zahrnuje celkem asi 2300 druhů ve 132 rodech a 8 čeledích. Nejvíce rodů obsahuje čeleď tykvovité (Cucurbitaceae, asi 850 druhů ve 118 rodech), zatímco nejvíc druhů je v čeledi kysalovité (Begoniaceae, asi 1400 druhů ve 2 rodech).[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Řád tykvotvaré představuje jednu z větví skupiny vyšších dvouděložných rostlin označované jako Rosids I. Nejblíže příbuzné řády, s nimiž tvoří monofyletickou skupinu, jsou bukotvaré (Fagales), růžotvaré (Rosales) a bobotvaré (Fabales).[2]

S nástupem molekulárních metod došlo k převratům v chápání příbuzenských vztahů čeledí v rámci daného řádu.

V tradičních taxonomických systémech byly dvě hlavní čeledi (tykvovité a kysalovité) řazeny do řádu Cucurbitales v rámci nadřádu Violanae (Dahlgren) nebo byly obsaženy ve více řádech (Tachtadžjan, v řádech Cucurbitales a Begoniales), případně byly tyto čeledi součástí široce pojatého řádu Violales (Cronquist).

Čeleď kožařkovité (Coriariaceae) náležela k taxonomicky problematickým skupinám. Dahlgren ji řadil do řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), Tachtadžjan do samostatného řádu Coriariales v rámci nadřádu Rutanae a Cronquist dokonce do řádu pryskyřníkotvaré (Ranunculales). Podobné to bylo i se zbylými drobnými čeleděmi (Anisophylleaceae, Corynocarpaceae, Datiscaceae, Tetramelaceae), které byly součástí řádů Rosales, Celastrales, Violales aj.

V systému APG IV vydaném v roce 2016 byla do řádu nově zařazena čeleď Apodanthaceae, zahrnující nezelené parazitní byliny řazené v minulosti do sběrné čeledi Rafflesiaceae.[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Mnoho druhů čeledi tykvovité náleží mezi důležité plodiny. Begónie z čeledi kysalovité jsou často pěstované okrasné rostliny. Mezi pozoruhodné stromy náleží Tetrameles nudiflora z čeledi Tetramelaceae.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.]: Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]