Tykvotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTykvotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Okurka obecná (Cucumis sativus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádtykvotvaré (Cucurbitales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tykvotvaré (Cucurbitales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje byliny i dřeviny. Charakteristické jsou jednopohlavné květy se spodním semeníkem. Řád zahrnuje 8 čeledí a asi 2300 druhů. Největší čeledi jsou tykvovité a kysalovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Řád tykvotvaré zahrnuje byliny i dřeviny. Společné znaky zástupců tohoto řádu jsou zejména jednopohlavné květy, spodní semeník s parietální placentací, zvláštní tzv. kukurbitoidní typ zubů na okraji listové čepele, obsah specifických oxidovaných triterpenů, tzv. kukurbitacinů a samostatné cévní svazky ve stonku.[1]

Řád zahrnuje celkem asi 2300 druhů ve 132 rodech a 8 čeledích. Nejvíce rodů obsahuje čeleď tykvovité (Cucurbitaceae, asi 850 druhů ve 118 rodech), zatímco nejvíc druhů je v čeledi kysalovité (Begoniaceae, asi 1400 druhů ve 2 rodech).[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Řád tykvotvaré představuje jednu z větví skupiny vyšších dvouděložných rostlin označované jako Rosids I. Nejblíže příbuzné řády, s nimiž tvoří monofyletickou skupinu, jsou bukotvaré (Fagales), růžotvaré (Rosales) a bobotvaré (Fabales).[2]

S nástupem molekulárních metod došlo k převratům v chápání příbuzenských vztahů čeledí v rámci daného řádu.

V tradičních taxonomických systémech byly dvě hlavní čeledi (tykvovité a kysalovité) řazeny do řádu Cucurbitales v rámci nadřádu Violanae (Dahlgren) nebo byly obsaženy ve více řádech (Tachtadžjan, v řádech Cucurbitales a Begoniales), případně byly tyto čeledi součástí široce pojatého řádu Violales (Cronquist).

Čeleď kožařkovité (Coriariaceae) náležela k taxonomicky problematickým skupinám. Dahlgren ji řadil do řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), Tachtadžjan do samostatného řádu Coriariales v rámci nadřádu Rutanae a Cronquist dokonce do řádu pryskyřníkotvaré (Ranunculales). Podobné to bylo i se zbylými drobnými čeleděmi (Anisophylleaceae, Corynocarpaceae, Datiscaceae, Tetramelaceae), které byly součástí řádů Rosales, Celastrales, Violales aj.

V systému APG IV vydaném v roce 2016 byla do řádu nově zařazena čeleď Apodanthaceae, zahrnující nezelené parazitní byliny řazené v minulosti do sběrné čeledi Rafflesiaceae.[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Mnoho druhů čeledi tykvovité náleží mezi důležité plodiny. Begónie z čeledi kysalovité jsou často pěstované okrasné rostliny. Mezi pozoruhodné stromy náleží Tetrameles nudiflora z čeledi Tetramelaceae.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.]: Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]