Přeskočit na obsah

Památník Operace Anthropoid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník Operace Anthropoid
Základní údaje
AutorDavid Moješčík
Rok vzniku2009
2008
Datum odhalení27. května 2009
PřipomínáOperace Anthropoid
Popis
Materiálocel
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Celý pomník

Památník Operace Anthropoid stojí v Praze-Libni poblíž mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna, nedaleko místa události – pravotočivé zatáčky, spojky mezi ulicemi Zenklova a V Holešovičkách). Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na Heydricha (krycí název Operace Anthropoid). Tehdy příslušníci desantu Anthropoid společně s rtm. Valčíkem, příslušníkem desantu Silver A, a npor. Opálkou příslušníkem desantu Out Distance, úspěšně zaútočili na vozidlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Splnili tím rozkaz vydaný československou exilovou vládou v Londýně.

Podoba pomníku

Na podobu pomníku v blízkosti autobusové zastávky a mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna na Prosecké radiále (ulici V Holešovičkách), před vyústěním sjezdové rampy ze Zenklovy ulice do ulice V Holešovičkách, vypsala městská část Praha 8 soutěž, kterou vyhrál návrh dvou sochařů Davida Moješčíka a Michala Šmerala a architektů Jiřího Gulbise a Miroslavy Tůmové. Základní kámen byl položen 27. května 2008.

Pomník tvoří devět metrů vysoký ocelový sloup z cortenové oceli tmavě červené barvy ve tvaru trojbokého hranolu. Trojúhelníkový průřez podstavce je symbolickým odkazem na klín československé vlajky. Na vrcholu podstavce stojí zády k sobě tři postavy s roztaženými pažemi. Symbolicky znázorňují protinacistický odboj – dvě z nich mají na hlavách helmy a představují československé výsadkáře a jedna (v klobouku) připomíná civilní obyvatele, kteří jim v odboji pomáhali.[1]

Odhalení pomníku

Dokončený památník byl slavnostně odhalen 27. května 2009, přesně v 10.35 hodin tj. 67 roků po provedení atentátu.[1] Slavnostního odhalení se zúčastnili zástupci radnice Prahy 8, Vojenského historického ústavu a pamětníci 2. světové války. V Libeňském zámku byla ten den zahájena výstava s názvem Od Mnichova k atentátu. Součástí oslav byl i vzpomínkový akt na Ďáblickém hřbitově.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Osmička, měsíčník radnice Prahy 8, květen 2009, str. 6

Související články

Externí odkazy