V Holešovičkách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V Holešovičkách
Ulice V Holešovičkách (pohled západní směrem z mostu Valčíkovy ulice, který ji překlenuje)
Ulice V Holešovičkách (pohled západní směrem z mostu Valčíkovy ulice, který ji překlenuje)
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 8
Čtvrť Libeň
Poloha
Začíná na most Barikádníků (Pelc–Tyrolka)
Končí na Vychovatelna
Další údaje
Délka 1 670 m
Šířka 23 m
Počet adres 46
PSČ 180 00
Kód ulice 476161
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V Holešovičkách je pražská ulice nacházející se v severovýchodních částech města. Spojuje most Barikádníků (přesněji mimoúrovňovou křižovatku Pelc–Tyrolku na jeho severním předmostí) a mimoúrovňovou křižovatku Vychovatelna. Komunikace je řešena jako dvoupruhová s odstavným pruhem, který je v části své délky upraven na pruh vyhrazený pro jízdu autobusů MHD, cyklistů a vozů taxislužby. Protisměrné jízdní směry jsou odděleny středovým pásem vybaveným svodidly. Přes komunikaci je veden most v ulici Valčíkově a naopak ji podcházejí tři podchody. S pěti ulicemi má úrovňové křižovatky:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulice V Holešovičkách byla dějištěm jedné z nejdůležitějších událostí druhé světové války na území Československa. Operace Anthropoid, jejiž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Tuto diverzní akci provedli 27. května 1942 v Praze-Libni výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii jako součást exilových československých branných sil. V blízkosti místa atentátu stojí od roku 2009 památník Operace Anthropoid.

Doprava a dopady[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání pražské Technické správy komunikací v roce 2012 ulicí jezdilo obousměrně v součtu téměř 64,5 tisíce vozidel.[1] Po otevření tunelového komplexu Blanka doprava v ulici významně narostla a v roce 2018 se její intenzita pohybovala mezi 90-95 tisíci vozidel denně, [2] což ji řadí mezi dopravně nejvytíženější komunikace v Praze. Jsou tudy vedeny také autobusové linky MHD (v roce 2018 číslo 201, 166, 905 a 911), které mají v ulici zřízeny zastávky pojmenované „Kuchyňka“, „Rokoska“ a „Vychovatelna“.

Negativní dopady dopravy V Holešovičkách se začaly postupně zhoršovat po otevření pražské Severojižní magistrály, jíž se stala nedílnou součástí a vyvrcholily otevřením tunelového komplexu Blanka. Obytná zástavba nacházející se v těsném okolí této ulice, ale také na přilehlých svazích, které ulici V Holešovičkách obklopují, proto dlouhodobě trpí nadlimitním hlukem a imisemi překračujícími zákonem stanovené hodnoty.[3] Navíc charakter celé čtvrti se z vilové oblasti postupně mění na typický dalniční přivaděč a zároveň vyloučenou lokalitu trpící častými nehodami, porušováním max. povolené rychlosti, vizuálním smogem v podobě billboardů,[4] nebo chybějící nabídkou běžných služeb. Neúnosnost situace vyústila v žalobu občanů vůči Hl. m. Praha.[5]

Občanská společnost[editovat | editovat zdroj]

Občané bydlící V Holešovičkách a blízkém okolí založili spolky, cílem kterých je vyřešit negativní dopady nadměrné automobilové dopravy. Spolek Za naši budoucnost vznikl v roce 2006 a jako první upozornil na nadměrný hluk a imise z automobilové dopravy v této ulici. V roce 2017 vznikl spolek Holešovičky pro lidi a velmi aktivně začal prosazovat zahloubení ulice V Holešovičkách jako řešení těchto přetrvávajících negativních jevu zpusobených automobilovou dopravou.[6] Spolek během velmi krátké doby získal více než 600 členu a téma zahloubení ulice V Holešovičkách se stalo jedním z předvolebních témat pražských komunálních voleb 2018[7] a objevilo se v předvolebních programech většiny hlavních politických stran.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Vila čp. 1158

V ulici stojí dva domy, jež jsou kulturními památkami České republiky. Je to vila čp. 1158 (číslo orientační 25)[8] a objekt Vychovatelny (čp. 830).[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Intenzity automobilové dopravy na sledované síti. Praha: Technická správa komunikací hlavního města Prahy, 2013. 19 s. Kapitola Intenzity automobilové dopravy na sledované síti, s. 13. 
  2. V Holešovičkách | tunelblanka.info. www.tunelblanka.info [online]. [cit. 2018-09-22]. Dostupné online. (česky) 
  3. POKORNÝ, Marek. Zklidněte magistrálu v Holešovičkách, přikázal soud Praze. Jinak přijdou pokuty. Hospodářské noviny. 2017-02-08. Dostupné online [cit. 2018-09-22]. (česky) 
  4. Obří billboardy dráždí obyvatele Holešoviček. S posvěcením úřadů jim svítí do oken! Radnice: Nemáme co říct. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2018-09-22]. 
  5. TELEVIZE, Česká. Padesátka nestačí, soud nařídil další zklidnění ulice V Holešovičkách. ČT24 - Česká televize. Dostupné online [cit. 2018-09-22]. (česky) 
  6. KAČMÁR, Tomáš. Podtunelování Holešoviček za 10 miliard? Politici slibují zahloubit rušnou ulici - Echo24.cz. echo24.cz. 2018-06-04. Dostupné online [cit. 2018-09-22]. (česky) 
  7. HORKÝ, Petr. Hledá se primátor. Zn. s vizí. Týdeník Respekt. Dostupné online [cit. 2018-09-22]. 
  8. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-07]. Identifikátor záznamu 469824650 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  9. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-07]. Identifikátor záznamu 504599296 : Výchovný ústav – Vychovatelna. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]