Žralok vouskatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŽralok vouskatý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaparyby (Chondrichthyes)
Nadřádžraloci (Selachimorpha)
Řádmalotlamci (Orectolobiformes)
Čeleďvouskatcovití (Ginglymostomatidae)
Rodžralok (Ginglymostoma)
Binomické jméno
Ginglymostoma cirratum
Bonnaterre, 1788
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok vouskatý (Ginglymostoma cirratum) je druh žraloka z řádu malotlamců společně se žralokem obrovským a žralokem zebrovitým. Je to jediný zástupce malotlamců, který žije v Atlantském oceánu. Tento noční lovec pomalým tempem proplouvá nad mořským dnem v teplých mělkých tropických vodách. Během dne působí lenivým dojmem. Často bez hnutí odpočívá na dně, pumpuje vodu do žaber a hlavu skrývá pod korálový převis nebo do skalní štěrbiny. Díky malé tlamě vypadá žralok vousatý poměrně neškodně, má však v záloze neviditelnou tajnou zbraň. Nejsou to dýkovité zuby, ale schopnost rychle nasát kořist.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Dosahuje délky mezi dvěma až třemi metry a váhy okolo 150 kg, i když existují zprávy o čtyřmetrových a větších kusech.[2] Samice bývají větší než samci. Žralok vouskatý má širokou a zploštělou hlavu, prsní ploutve i dvojice hřbetních ploutví jsou zakulacené. Ocasní ploutev tvoří až čtvrtinu délky těla. Kůže je pevná a světle šedě zbarvená.

Hlavní znaky[editovat | editovat zdroj]

  • Bentický druh (tj. druh žijící u dna), který se zdržuje v mělkých vodách a hledá si potravu na dně.
  • Má širokou hlavu s tlamou před očima a dva smyslové vousky na rypci.
  • Noční lovec, který svou potravu nasává do tlamy proudem vody.
  • Často ho lze vidět, jak odpočívá na mořském dně a pumpuje vodu do žeber.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žije v teplých mořích: podél atlantického pobřeží Ameriky od Rhode Islandu po jih Brazílie a kolem antilských ostrovů, také podél pacifického pobřeží od Kalifornského zálivu po Peru a v Africe v Guinejském zálivu, pozorován byl i u pobřeží Francie. Je obyvatelem kontinentálního šelfu, na volné moře se vydává jen zřídka.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Ve dne žraloci přespávají ve větších skupinách skryti v korálových útesech nebo mangrovových porostech: patří k druhům, které se k dýchání nepotřebují pohybovat. Po setmění se mění v samotářské lovce, kteří prohledávají mořské dno, v pátrání po kořisti jim pomáhá množství citlivých vousků kolem tlamy. Ústní otvor je poměrně malý, mohou tedy lovit jen menší živočichy: rejnoky, čtverzubce, chobotnice, langusty a pláštěnce. Dokážou chytit i rychlou rybu tím, že ji nasají s proudem vody: vydávají přitom hlasitý mlaskavý zvuk, který jim dal v některých jazycích název „žralok-kojná“ (anglicky nurse shark, italsky squali nutrice).[3]

Hlavními predátory jsou žralok tygří a člověk, i když lov tohoto druhu kvůli kůži, masu a tuku není tak intenzivní jako u jiných žraloků. Není řazen mezi druhy nebezpečnými pro člověka, i když byly zaznamenány případy, kdy žralok vouskatý napadl potápěče, kteří ho vyrušili.[4] Ulovení žraloci se dokáží přizpůsobit životu v zajetí a bývají častou atrakcí veřejných akvárií.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tento druh je vejcoživorodý. V jednom vrhu bývá mezi dvaceti až třiceti mláďaty, která jsou při narození dlouhá okolo 30 cm a jejich tělo je poseté tmavšími skvrnami, které v dospělosti mizí. Žralok vouskatý se dožívá věku až přes dvacet let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]