Čtyřlístek (komiks)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o komiksovém seriálu. O časopisu, v kterém seriál vychází, pojednává článek Čtyřlístek (časopis).

Čtyřlístek je jeden z nejznámějších a nejdéle česky vycházejících komiksů, mezi českými dětmi se podle průzkumu v roce 2014 jedná o komiks nejoblíbenější.[1] Komiks vychází od roku 1969 ve stejnojmenném časopisu a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček (* 1944), většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová (19302009), v současnosti je tvoří několik autorů, kteří se v psaní jednotlivých epizod střídají. Komiks se později rozšířil i do jiných časopisů i samostatných komiksových knih.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Seriál má čtyři hlavní hrdiny, žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Předlohou pro Třeskoprsky byly severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu.[2] Rybník Blaťák pak symbolizuje Máchovo jezero, hrad Bezzub zase blízký Bezděz.

Jméno Zobrazen(a) jako… Charakteristika
Myšpulín černobílý kocour; v bílé košili s červeným sakem, modrými kalhotami s proužky, fialovým motýlkem a černobílými botami vynálezce: geniální profesor a vynálezce, který ve své laboratoři vymýšlí a konstruuje různé vynálezy, které často zachrání hrdiny ze šlamastyky. Pro svou bystrou mysl je přirozeným vůdcem Čtyřlístku. Zpravidla je také řidičem jejich starožitného červeného auta. Jeho nejznámější vzorec je "1 a 1 jsou 2" (1 – Vynález prof. Myšpulína). Jeho první vynálezem bylo malé rádio.
Bobík prase; v zelené košili a žlutých kalhotách jedlík a silák: Bobík je charakterizován jako sportovec, ale spíše jako silák než atlet. Jeho síla mu v různých spletitých situacích přichází vhod, protože je nebojácný, ale často i popudlivý. Někdy se pere s Pinďou, kterého většinou přemůže. Má též zálibu v dobrém jídle, takže má občas problémy s nadváhou. Někdy zastupuje Myšpulína jako řidič (164 – Únos). Dle slov Ljuby Štíplové před tím, aby Čtyřlístek účinkoval jako pionýři, „ochránil“ Bobík tím, že byl prase.[3]
Fifinka bílá fena; v růžovofialových šatech s krajkou, červenými lakýrkami, bílými ponožkami a žlutou mašlí kuchařka: Fifinka do Čtyřlístku přináší ženský element, stará se o domácnost, vaří, uklízí a zašívá oblečení. Nemá ráda nepořádek, a když po sobě ostatní členové Čtyřlístku neuklízejí, dokáže se pořádně rozčílit (70 – Velké překvapení). Jinak má však mírnou a citlivou povahu. Dbá o svůj zevnějšek a někdy je trochu parádivá (135 – Zámek bez klíče, 87 – Vzpoura robotů).
Pinďa zajíc; v červených kalhotech s jednou kšandou strašpytel: Pinďa je pravděpodobně nejméně výraznou postavou. Je tichý a bojácný, ale často dokáže svůj strach překonat (115 – Hodina duchů). Kromě toho je vynikající běžec (100 – Zvláštníí vydáání) a díky svým dlouhým uším dobře slyší, takže někdy dokáže vyzvědět tajné úmysly nepřátel (69 – Sedlo a stáj, 42 – Modrý přízrak).
Zádrhel s písmenem Z na hrudi a černé brýle profesor, nepřítel Myšpulína, se nepravidelně objevuje od prvního čísla Čtyřlístku až dodnes (2016); teprve v roce 2010 bylo odhaleno jeho křestní jméno Kazimír

Fenomén Čtyřlístek[editovat | editovat zdroj]

Čtyřlístek se také dočkal filmového zpracování. V úzké spolupráci s Jaroslavem Němečkem byl připraven celovečerní film Čtyřlístek ve službách krále, který měl premiéru 28. února 2013.[4]

V letech 2010 až 2011 Česká pošta vydala čtyři poštovní známky s postavami Čtyřlístku. První z nich (Fifinka) byla vydána koncem dubna 2010, poslední Bobík pak v květnu 2011.[5]

V prosinci 2011 bylo v podkroví knihovny v Doksech (komiksových Třeskoprskách) otevřeno unikátní Muzeum Čtyřlístku.[2] V dubnu 2012 byla v návaznosti na vybudování muzea otevřena i naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku[6], kde je prohlídka Doks a přilehlých oblastí zprostředkována návštěvníkům prostřednictvím právě komiksového Čtyřlístku.

Jako všeobecně známý komiks bývá Čtyřlístek také velmi často parodován. Nejznámější parodií jsou příběhu na serveru strach.cz (část současně na ctyrlistky.cz), které mění obsah bublin v jednotlivých komiksových okénkách ze Čtyřlístku, čímž glosuje aktuální politické i společenské události doma i ve světě. Tento originální nápad byl dokonce nominován v prestižní soutěži webových stránek Křišťálová Lupa, kde se ve své kategorii umístil v roce 2010 i v roce 2011 na třetím místě.[7]

Autoři[editovat | editovat zdroj]

[8]

Filmová podoba[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 byl uveden do českých kin animovaný film Čtyřlístek ve službách krále, který byl téhož roku vydán i na DVD.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Na 27. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů (v sobotu 10. června 2017, v rámci galavečeru) obdržel Čtyřlístek certifikát Rekordman roku v kategorii Světový unikát z České knihy rekordů jako nejdéle vycházející český komiks.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JELÍNKOVÁ, Ivana. Komiks očima našich dětí. Portál české literatury [online]. 2014-11-20 [cit. 2014-11-25]. Dostupné online. 
  2. a b BEZR, Ondřej; ČTK. V Doksech, totiž Třeskoprskách, otevřeli Muzeum Čtyřlístku. iDnes.cz [online]. 2011-12-12 [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  3. PALÁN, Aleš. Čtyřlístek: 35 let kamarádství. Katolický týdeník [online]. 2004-12-08 [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  4. RAJLICHOVÁ, Eva. Čtyřlístek ve službách krále jde do kin. Kazí ho product placement. Český rozhlas [online]. 2013-02-28 [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  5. CMÍRALOVÁ, Michaela. Čtyřlístek je na známkách kompletní, Česká pošta vydala Bobíka. Novinky.cz [online]. 2011-05-04 [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  6. BUREŠOVÁ, Eva. Jarní putování Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. I-noviny.cz [online]. 2012-03-17 [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  7. Výsledky 2011 [online]. Křišťálová Lupa [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  8. Autoři Čtyřlístku [online]. Knihovnička Čtyřlístek [cit. 2016-01-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]