Vzorec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vzorec je stručné symbolické vyjádření určitého vztahu. Používá se především ve vědách. Příkladem mohou být rozličné matematické, fyzikální či chemické vzorce. Některá zvlášť elegantní vyjádření se prosadila i do veřejného povědomí. Tisknou se na trička, nádobí apod. Velmi známým je např. Einsteinův vzorec vyjadřující ekvivalenci hmoty a energie: E = mc² či tzv. Eulerova rovnost e^{i\pi}+1=0. Oba z těchto příkladů jsou jedním z typů vzorců – rovnicemi.

V matematice je užívaní vzorců a manipulace s nimi důležitým aspektem, který umožňuje snadněji pracovat s abstraktními pojmy. Pokrok v matematice tak šel v historii často ruku v ruce se zavedením nějakého nového způsobu značení. Např. místo slovní formulace objem koule je roven čtyřem třetinám třetí mocniny jejího poloměru vynásobené číslem pí, která je neprakticky dlouhá a nepříliš přehledná, v matematice dnes stejnou skutečnost vyjádříme vzorcem V =\frac{4}{3} \pi r^3.

Předpokladem smysluplného vyjádření je jasná definice významu jednotlivých elementů vzorce. (Např. ve výše uvedeném vzorci V označuje objem, \pi označuje jasně definovanou matematickou konstantu a r představuje poloměr koule.

V oblasti tabulkových procesorů se jedná o základní prostředek pro manipulaci s daty v tabulce. Vzorec obvykle začíná rovnítkem, za kterým následující požadované operace. Např.:

  • součet buněk A1 a A2: =A1+A2
  • součet všech buněk v oblasti od A1 do D5: =SUM(A1:D5)

Zápis vzorců[editovat | editovat zdroj]

Matematické[editovat | editovat zdroj]

Pro zápis matematických vzorců slouží textové editory (Word, OpenOffice - Writer), případně tabulkové procesory (Excel, MathCad, OpenOffice - Math), které dokáží s těmito vzorci provádět příslušné matematické operace.

Chemické[editovat | editovat zdroj]

Pro zápis matematických vzorců slouží textové editory (Word, OpenOffice),

Související články[editovat | editovat zdroj]