Jiří Walker Procházka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Walker Procházka
Narození18. srpna 1959 (64 let)
Kutná Hora
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
PseudonymGeorge P. Walker
Povoláníspisovatel a autor sci-fi
Významná dílaAgent John Francis Kovář
Manžel(ka)Klára Smolíková
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Walker Procházka (* 18. srpna 1959, Kutná Hora) je český spisovatel science fiction a fantasy. Některá svá díla vydal pod pseudonymem George P. Walker.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jiří Procházka se narodil roku 1959 v Kutné Hoře. Maturoval na místním gymnáziu a poté absolvoval nástavbu Automatizovaných systémů řízení (ASŘ) v Mladé Boleslavi. Od roku 1982 žije v Praze. V letech 19821983 pracoval jako programátor ve VÚSE Běchovice. V letech 1983–1985 byl pomocným tiskařským dělníkem, v letech 1985–1988 pomocným skladovým dělníkem. Do roku 1989 se označoval za „permanentního vězně ČSSR, protože zde žil“.[1] Nyní se označuje za svobodného občana, což je mnohem lepší.

V letech 19891992 byl programátorem v LBD Praha, od roku 1992 do roku 2016 byl podnikatelem v oblasti software.[2] Od roku 2016 je na volné noze. Živí se psaním knih, jezdí po republice s literárními pořady pro děti, pro studenty i pro dospělé. Vše, co chcete vědět o jeho literárních dílnách, o přednáškách pojednávajících historii komiksu nebo o dějinách fantastické literatury, najdete na jeho osobních stránkách (viz dole).

Se science fiction a fantasy se seznámil díky Ceně Karla Čapka, která je od roku 1982 organizována Československým fandomem. Od roku 2014 je ženatý s Klárou Smolíkovou, spisovatelkou, lektorkou a scenáristkou. Má syna Ondřeje, psa Lupina a hada Vincenta Tkaničku.

Literární činnost[editovat | editovat zdroj]

Jiří Walker Procházka se podílel svými povídkami na několika antologích (např. Rigor Mortis, Je dobré být mrtvý nebo Punk Fiction), publikuje v časopisech Pevnost, Ikarie nebo Fantázia. Za svá literární díla získal roku 1991 Cenu Ludvíka Součka a dále tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (v letech 1997, 2002, 2004).

Společně s Miroslavem Žambochem vymysleli roku 2005 dobrodružnou knižní sci-fi řadu Agent JFK, do níž Jiří Walker Procházka přispěl dosud šesti díly.

V roce 2014 založil s režisérem Radkem Volfem nakladatelství Walker & Volf, které je zaměřené zvláště na převod špičkových českých či slovenských děl v žánrech sci-fi, fantasy či hororu, ale stejně tak se věnují tvorbě audioknih z původních českých detektivek (Josef Klíma, Štěpán Kopřiva, J. W. Procházka + Klára Smolíková). Narátory tohoto audio nakladatelství jsou takoví mistři jako Jiří Klem, Martin Myšička, Ludvík Král, Otakar Brousek ml., Kateřina Janečková, Jitka Moučková, Jitka Ježková aj.

JWP se v současné době věnuje zejména tvorbě pro děti a teenagery. S manželkou Klárou Smolíkovou píšou řadu dětských detektivek "Tajná dvojka" a knihy o Vynálezci Alvovi. Procházka je také komiksovým scenáristou (série - osmidílný komiks z prostředí renesanční Florencie "Fernando a Stella předbíhají dobu..." o vynálezech Leonarda da Vinciho).

S manželkou Klárou Smolíkovou je spoluautorem několika sérií metodických článků pro knihovnický časopis Čtenář.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiří Walker Procházka [online]. Legie. Dostupné online. 
  2. Ivan Adamovič. Slovník českých SF autorů. Ikarie. Březen 1993, čís. 3, s. 52. ISSN 1210-6798. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]