Činčilákovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxČinčilákovití
alternativní popis obrázku chybí
Abrocoma bennettii
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Podřád dikobrazočelistní (Hystricomorpha)
Čeleď činčilákovití (Abrocomidae)
Miller et Gidley, 1918
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Činčilákovití (Abrocomidae) je jihoamerická čeleď menších až středních, ne příliš rozšířených zvířat z řádu hlodavců. Nevelká čeleď je rozdělena do dvou rodů se stejným českým pojmenováním činčilák, je nejblíže příbuzná čeledi činčilovitých.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jsou to "kožešinová zvířata" obývající horské oblasti And na jihu Peru, v Bolívii a na severu Chile i Argentiny. V minulosti byla tendence tyto zvířata lovit pro kožešinu, žijí však v malých počtech v těžce dostupných místech a lov se nevyplácel. Druhy rodu Abrocoma jsou považovány za pozemní, druh rodu Cuscomys tráví hodně času na stromech; některé byly přírodovědci objeveny a popsány teprve nedávno a vyskytují se tak vzácně, že o nich není mnoho údajů. Jsou spatřovány v horských oblastech, v lesích nebo na jejích křovinatých okrajích či chudých pastvinách v nadmořské výšce od 1800 po 5000 m, mnohé jsou známe jen z velmi malých areálů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Svým chlupatým kožíškem se podobají činčilám, tělesně a hlavně protáhlým čenichem však připomínají krysy, válcovitý a hustě osrstěný ocas je kratší než tělo. Největší druhy dosahují délky až 35 cm a váhy 910 g, nejmenší jsou velké 18 cm a váží 300 gramů.

Mají velké oči stejně jako zakulacené ušní boltce, nohy krátké a na předních mají čtyři a na zadních pět prstů s rozličně velkými drápy. Okolo středních prstů na zadních nohou rostou tuhé štětiny používané pravděpodobně k čištění srsti. Našlapují na měkké polštářky s malými hrbolky které usnadňují šplhání po kamenech i kůře stromů.

Pravděpodobně všechny druhy žijí v malých koloniích a ukrývají se v norách kde vrhnou mláďata. Jsou to vegetariáni živicí se trávou, listy, květy i větvičkami.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Dvourodá čeleď činčilákovití je tvořena těmito druhy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • MYERS, Phil. Animal Diversity Web: Abrocomidae [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2001 [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Chinchilla rat [online]. Britannica - The Online Encyclopedia [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  • ITIS: Abrocomidae [online]. Integrated Taxonomic Information System, Smithsonian Institution, Washington, DC, USA [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]