Abrocoma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAbrocoma
alternativní popis obrázku chybí
Abrocoma bennettii
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Podřád dikobrazočelistní (Hystricomorpha)
Čeleď činčilákovití (Abrocomidae)
Rod Abrocoma
Waterhouse, 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abrocoma je rod osmi druhů malých až středních hlodavcůčeledi činčilákovitých které mají společné české jméno činčilák, stejně jako druhy rodu Cuscomys. Zvířata rodu Abrocoma žijí výhradně v Jižní Americe, ve středních Andách, na území států Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Svým vzhledem, hlavně protáhlým čenichem, dlouhým ocasem (osrstěným) a velikosti částečně připomínají krysa a svou hebkou kožešinou zase činčilu, proto byl pro ně vybrán název činčilák. Mají velké oči, ušní boltce, krátké nohy, na předních nohou mají čtyři a na zadních pět prstů s kartáčkem z tuhých štětinek sloužící k údržbě srsti. Jsou to pozemní tvorové kteří ale umně šplhají za potravou i do větví keřů. Tito býložravci mají úkryt ve vyhloubených norách kde vrhnou živá mláďata která samice následně kojí.

Vyskytují se v malých počtech na špatně přístupných místech, byli pozorováni až do nadmořské výšky 5000 m. Některé druhy byly pro vědce objeveny až na přelomu 20. a 21. století; byly dosud pozorovány v několika málo jedincích a jejich chování není ještě podrobně popsáno.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Abrocoma, Waterhouse, 1837 je tvořen těmito druhy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • MYERS, Phil. Animal Diversity Web: Abrocomidae [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2001 [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Chinchilla rat [online]. Britannica - The Online Encyclopedia [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  • ITIS: Abrocomidae [online]. Integrated Taxonomic Information System, Smithsonian Institution, Washington, DC, USA, rev. 07.01.2014 [cit. 2014-01-30]. Dostupné online. (anglicky)