Wind of Change

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wind of Change“ („Vítr změn“) je rocková balada z roku 1990 od kapely Scorpions. Text písně oslavuje politické změny ve Východní Evropě, jako například pád Berlínské zdi, rostoucí svobodu v komunistických zemích (jež vedla k pádu SSSR) a jasně předvídatelný konec Studené války.

Tato píseň se zprvu objevila na albu z roku 1990, Crazy World, hitem se však stala až roku 1991, kdy zaútočila na přední příčky hitparád nejen v Německu a po celé Evropě, ale také v USA (4. místo) a ve Velké Británii. Později se další verze této písně objevily na albech Live Bites z roku 1995, orchestrálním albu Moment of Glory z roku 2000 a také na jejich akustickém albu Acoustica z roku 2001.

Mnoho lidí, kteří Moskvu moc dobře neznají, často mate několik prvních řádek textu:

I follow the Moskva
Down to Gorky Park
Listening to the wind
of change

Moskva je mimo jiné název řeky, která městem protéká a Gorkého park je název místního zábavního parku. Scorpions ke složení této písně inspirovala návštěva v Moskvě v roce 1989.

V roce 2005 diváci německé televizní stanice ZDF tuto skladbu zvolili za „Píseň století“. Je to nejprodávanější skladba všech dob v Německu a je velice často používána při promítání záběrů z dob pádu Berlínské zdi. Je všeobecně známa jako píseň symbolizující opětovné spojení Západního a Východního Německa (a pád socialismu ve východní Evropě obecně), i přesto, že své popularity dosáhla až o dva roky později.

Kapela také nahrála ruskou verzi této skladby, pod názvem Ветер Перемен (Veter Peremen - Vítr Přeměn, Vítr Změn).

Populární britská fotbalová show Soccer AM používá Wind of Change jako poklonu britským vojákům v zámoří.

Příbuzné[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]