Uli Jon Roth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ulrich Roth
Uli-Jon-Roth.jpg
Základní informace
Jinak zvaný Uli Jon Roth
Narození 18. prosince 1954 (59 let)
Düsseldorf
Žánry Hard rock, klasika, heavy metal, neoklasický metal, hard rock, psychedelic rock
Aktivní roky 1968 - dosud
Příbuzná
témata
Scorpions
Electric Sun
Sky of Avalon
G3
Příbuzní bratr Zeno Roth
Významný nástroj
"Sky Guitar"
Fender Stratocaster
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ulrich Roth (* 18. prosince, 1954), také známý jako Uli Jon Roth, je německý kytarista a jeden z prvních tvůrců, kteří pomohli položit základy neoklasického metalu.[1] Je starším bratrem dalšího kytaristy Zeno Rotha.

Na začátku 70. let založil skupinu Dawn Road. V roce 1973 se dočasně připojil ke kapele Scorpions, kde nahradil kytaristu Michaela Schenkera, který odešel do skupiny UFO. Ten měl pověst velice zručného, technického hráče a potom, co od Scorpions odešel, ukončili činnost. "Noví" Scorpions vznikli v podstatě sloučením čtyř členů skupiny Dawn Road, (Uli Jon Roth, Achim Kirschning, Francis Buchholz, Jürgen Rosenthal) s dvěma zbývajícími členy Scorpions (Rudolfem Schenkerem a Klausem Meinem [1]). Se Scorpions hrál Roth jako sólový kytarista a působil i jako jeden ze skladatelů, skupina tak nahrála pět vlivných desek, včetně živáku Tokyo Tapes, kterého se prodalo přes milion kusů a v několika zemích se stal zlatou deskou.

O něco později se u nahrávek Scorpions s Rothem projevil rozdílný styl skládání písní. Zatímco Rothovy songy byly ovlivněny vážnou hudbou a Jimi Hendrixem, skladby od Rudolfa Schenkera byly jasně hardrockového ražení. Od Scorpions nakonec odešel roku 1978 a poté založil vlastní skupinu Electric Sun, která vydala tři alba.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Scorpions

Electric Sun

Sólo a klasika (vydané)

Sólo a klasika (nevydané)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. . Dostupné online.