Wikipedista:J.polakovic/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Matrix je pražská noční týmová šifrovací hra. Od roku 2005 se každoročně koná v dubnu pod patronátem neziskové organizace Velký vůz. Hra obvykle začíná v sobotu odpoledne a končí v neděli v poledne. Matrixu se obvykle účastní kolem 150 tříčlenných až pětičlenných týmů, jejichž cílem je v souladu s pravidly hry dosáhnout cílového stanoviště.

Ústřední téma[editovat | editovat zdroj]

Každý ročník Matrixu obsahuje ústřední téma založené na nějakém obecně známém popkulturním tématu obvykle vědeckofantastického žánru, a to zpravidla filmu, ale také televizním seriálu či literárním dílu. Hra na zvolené téma volně navazuje prostřednictvím herního příběhu, úkolů či aktivit, které souvisejí s nejvýraznějšími rysy předlohy. Hra dostala své pojmenování podle ústředního tématu svého prvního ročníku, jímž byl film Matrix.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průběh[editovat | editovat zdroj]

TMOU má jednoduché schéma – jde o lineární sekvenci ukrytých stanovišť (obvykle kolem patnácti). Trasa začíná vždy v Brně, obvykle na centrálním místě, kde se sejdou všechny týmy, což v posledních letech znamená kolem tisícovky lidí. Na zahájení zazní hymna TMOU, poté je hráčům zadán první úkol, který bývá rozsáhlejší, aby došlo k rozdělení startovního pole.

Po splnění prvního úkolu se týmy dozví polohu dalšího stanoviště a následně vždy řešení každého stanoviště určuje polohu následujícího. První polovina stanovišť je umístěna přímo v ulicích města Brna, další stanoviště hráče zavedou mimo městskou zástavbu, do přírody v okolí. Na posledním stanovišti hráči obvykle plní úkol testující spolupráci uvnitř týmu. Vítězí tým, který jako první vyřeší všechny šifry a splní závěrečný úkol. Při nesplnění jediného úkolu nebo nevyřešení jediné šifry tým končí. Hru často dokončí jen několik týmů.

Úkoly na stanovištích jsou velmi pestré, jediným společným prvkem je požadavek logického uvažování při jejich řešení. Hráči řeší transpoziční, substituční, grafické a multimediální šifry, které mohou být navíc schované uvnitř nějakého předmětu nebo například ukryty ve vtipné básni nebo písni. TMOU je hra, která rozvíjí týmovou spolupráci. Úkoly a šifry jsou koncipovány tak, aby při jejich řešení byly třeba různé způsoby myšlení, různé dovednosti a schopnosti.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Hra je určena 3–5členným týmům, všichni hráči musí být starší 18 let. Očekává se, že hráči budou spolupracovat v rámci týmu, kooperace mezi jednotlivými týmy je však zakázána. Hráči se mohou pohybovat pěšky a městskou hromadnou dopravou, použití jiných dopravních prostředků (včetně kola a kolečkových bruslí) je zakázáno. Tým se může během hry libovolně dělit. V terénu se týmy pohybují s pomocí mapy a buzoly (používání GPS je zakázáno), ke komunikaci jsou povoleny mobilní telefony, nikoliv však radiostanice.

Je zakázáno prohledávání očekávaných stanovišť v okolí (typicky kóty, pomníčky) bez vyřešení šifry či náznaku jejího řešení. Stejně tak je zakázáno chodit v závěsu za jinými týmy s cílem nechat se na další stanoviště dovést. Pokud se tým rozhodne hru vzdát, může otevřít záchrannou obálku a zjistit z ní polohu cíle.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Na TMOU je potřeba kvalitní vybavení. Základem je teplé oblečení a pohodlné pevné boty. Hodí se také termoska s teplým čajem a dostatek jídla. Podle strategie týmu je možné s sebou nést i karimatku a spacák, většina hráčů ale během hry nespí, spacák jim slouží pouze pro zahřátí při dlouhém luštění na jednom místě. Pro vlastní luštění a pohyb v terénu týmy potřebují následující pomůcky:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Inspirací Tmou byla hra Open Blood, která se konala na Vysočině na konci 90. let. Na rozdíl od TMOU se odehrávala pouze v terénu a trvala celých 24 hodin.[1] TMOU se poprvé uskutečnila na podzim v roce 2000, kdy se jí zúčastnilo 50 týmů. V následujícím roce proběhla TMOU hned dvakrát, jednou na jaře a jednou na podzim. Od té doby se opakuje každý rok na podzim, typicky na konci října nebo začátku listopadu. Od roku 2000, kdy proběhl její první ročník, inspirovala mnohé další hry v České republice i okolních státech, viz šifrovací hra.

Počet týmů neustále narůstá, na TMOU 5 byla proto zavedena kvalifikace. Ta probíhá několik týdnů před vlastní hrou a jde o několikahodinovou internetovou šifrovací hru, kterou registrované týmy hrají z domova. Odpovědi zadávají prostřednictvím internetu a do vlastní hry se kvalifikuje jen omezený počet nejlepších týmů, typicky dvě stě. Jedinou výjimkou tomuto pravidlu byl jubilejní desátý ročník, kdy byla hra otevřena všem týmům.

Přehled ročníků[editovat | editovat zdroj]

V následující tabulce je přehled všech ročníků včetně jejich vítězů.

Ročník Datum Počet týmů (kvalifikace) Počet týmů (hra) Vítěz Týmů v cíli
TMOU 1 10.–11. listopadu 2000 50 bez vítěze 0
TMOU 2 30.–31. března 2001 132 Antracit (11:25) 3
TMOU 3 2.–3. listopadu 2001 198 Žlutý bagr (8:26) 20
TMOU 4 8.–19. října 2002 205 FIMAN++ (7:40) 28
TMOU 5 7.–8. listopadu 2003 250 bez vítěze 0
TMOU 6 4.–5. listopadu 2004 200 Fň (11:15) 1
TMOU 7 4.–5. listopadu 2005 290 196 Proudoví krtci (8:04) 2
TMOU 8 3.–4. listopadu 2006 345 210 Albert Stallone (11:17) 1
TMOU 9 2.–3. listopadu 2007 354 213 Prahory (4:25) 17
TMOU 10 7.–8. listopadu 2008 442 Prahory (9:45) 4
TMOU 11 6.–7. listopadu 2009 424 205 Chlýftým rypák (7:09) 10
TMOU 12 4.–5. listopadu 2010 429 242 Tučňák s tučňákem (6:09) 11
TMOU 13 4.–5. listopadu 2011 468 250 Vlhká jáma (8:36) 1
TMOU 14 2.–3. listopadu 2012 437 283 Ústřední topení (10:26) 7
TMOU 15 1.–2. listopadu 2013 407 253 Übertým (9:20) 1

TMOU je díky své velikosti a tradici legendou mezi šifrovacími hrami v České republice.

Opakující se prvky[editovat | editovat zdroj]

TMOU je založena na originálních šifrách a úkolech, obsahuje však i několik prvků, které se ve hře vyskytly opakovaně:

  • Hymna TMOU - poprvé uvedena na zahájení TMOU 7, od té doby používána (více či méně úspěšně) na každém zahájení
  • Bludiště
  • Šifry s principem sebe-reference (šifra popisující svůj princip nebo průběh hry)
  • Imaginární tým Maštěné ředkvičky, postavy Karlíka a Frantíka

Hymna TMOU[editovat | editovat zdroj]

Hymna TMOU byla poprvé použita k zahájení TMOU 7. V průběhu hry pak byla ještě využita jako hudební šifra na jednom ze stanovišť. Úkolem hráčů bylo z nahrávky identifikovat názvy hudebních nástrojů, jak za sebou hrají – housle, elektrická kytara, saxofon, lusknutí, okarína, flétna, akordeon, saxofon, elektrická kytara, triangl, akordeon. První písmena hudebních nástrojů pak tvořila výsledné heslo – faseta. Od té doby se hymna hraje při zahájení každého ročníku TMOU.

Podruhé byla hymna použita jako šifra na TMOU 10, kde se objevila ve verzi s alternativním textem. Porovnáním nového a původního textu a přečtením shodných písmenek hráči odhalili pozici dalšího stanoviště. Hymna TMOU je volně ke stažení na stránkách TMOU.

Text hymny[editovat | editovat zdroj]

Autor: Ivo Cicvárek


Become the legend,
now starts the age undreamed of,
let's go to the dark,
let me tell you of the night of high adventure.

Naše cesta nebude přímá,
obzor dávno zhas,
jen plamen v srdci dřímá,
ten oheň žene nás,
že neskončíme v půli,
když noční ptáci řvou,
že neztratíme vůli
a projdem TMOU.


Kam zavedeš nás cesto,
až dlouhý bude stín?
Jak moře noční město
nás táhne do hlubin.
První se vzdají,
kdo bez naděje jsou.
Kdo ví kde sílu najít,
ten projde TMOU.


Naše cesta nebude přímá,
mlčí noční les.
Ta únava a zima
a déšť se z nebe snes.
My nevzdáme se snadno,
když máme chvíli zlou,
tak sáhneme si na dno
a projdem TMOU.

Až na dno a projdem TMOU.
Sáhnem si na dno a projdeme TMOU.
Sáhnem si na dno a projdem TMOU.

Organizátoři[editovat | editovat zdroj]

TMOU pořádají Instruktoři Brno – občanské sdružení zaměřující svou činnost na zážitkovou pedagogiku. Jádro přípravného týmu pro každý ročník tvoří asi šestičlenný tým ("A-tým"), při vlastní hře pomáhá přibližně 30–50 pomocníků ("B-tým"). V A-týmu se doposud vystřídalo asi 25 organizátorů, alespoň 5× se na přípravě hry podíleli zejména:

  • Radek Drnovský (1--10)
  • Radek Pelánek (hra 2--11, s přestávkami, 12-15 kvalifikace)
  • Petr Doseděl (1--10, s přestávkami)
  • Ivo Cicvárek (7--13, s přestávkami)
  • Martin Hanzálek (2--6)
  • Šimon Athaj Řeřucha (8--12)
  • Sven Dražan (8-15, s přestávkami)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANŽL, Tomáš; PELÁNEK, Radek; VÝBORNÝ, Ondřej. Šifry a hry s nimi : kolektivní outdoorové hry se šiframi. 1. vyd. Praha: Portál, 2007. ISBN 978-80-7367-196-9. 
  • CICVÁREK, Ivo; PELÁNEK, Radek; organizátoři a účastníci TMOU. Almanach TMOU. In: [s.l.]: Instuktoři Brno, 2008. Dostupné online.
  • Tým TMOU. Manuál TMOU. In: [s.l.]: Instuktoři Brno, 2004. Dostupné online.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tým TMOU. Manuál TMOU. In: [s.l.]: Instuktoři Brno, 2004. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]