Wikipedie:Pod lípou (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod technickou lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou se diskutuje o technických záležitostech souvisejících s provozem Wikipedie. Pro věci ani ne tak diskusní, jako požadavky na správce, viz nástěnku správců.

Chcete-li nahlásit chybu v zobrazování, přečtěte si, prosíme, nejdříve Wikipedie:Jak hlásit chyby. Děkujeme.

Počet sloupců v kategoriích[editovat | editovat zdroj]

To se mi zdá, nebo poslední verze MediaWiki zavedla v kategoriích dva sloupce místo tří? Mě tedy více bílé plochy a rolování nenadchlo. --Jann (diskuse) 11. 4. 2015, 17:02 (CEST)

Podle phab:T55130 zřejmě k nějaké změně došlo. Změn okolo kategorií už ale muselo být více, třeba nedávno jsem zaznamenal malou změnu v chování sloupců. Všechno se to asi děje ve prospěch zobrazení na mobilech a tabletech. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 4. 2015, 19:51 (CEST)
Aha, děkuji. V tom případě by bylo milé, kdyby lidi orientující se v technických záležitostech vymysleli nějakou obranu proti pokroku. Třeba udělátko na tři sloupce v kategoriích. --Jann (diskuse) 12. 4. 2015, 15:13 (CEST)
Jestli to třeba naopak není součást pokroku…? Podobně jako si můžeme zapnout udělátko s řazením referencí do dvou sloupců, může být někde (na enWiki?) udělátko se zdvojením sloupců i pro kategorie. A pak je logickým pokrokem, že pro mobilní zařízení zůstává defaultně méně sloupců a individuálně si může každý pro své zařízení ty sloupce znásobit. Pak bychom šli v souladu s pokrokem, nikoli proti němu. (Ale nevím, je to jen má hypotéza.) --Bazi (diskuse) 12. 4. 2015, 15:24 (CEST)
Chybičku, kvůli které se na některých rozlišeních zobrazovaly jen dva sloupečky místo bývalých tří, jsem opravil. Plus tedy samozřejmě má pravdu i Bazi, že si teď může každý velikost/počet sloupců přizpůsobit uživatelským stylem, případně udělátkem. --Mormegil 11. 5. 2015, 15:06 (CEST)

Vnucované přejmenování účtů na wikiwebech[editovat | editovat zdroj]

Tož zdravím. Něvím, koho to napadlo, ale vůbec se mně to nelíbí. Každopádně na Commons mně bylo vnuceno přejmenování účtu z mého nicku Kirk na jiný. Nakonec jsem tak dal Kirk979, ale je fakt nehorázný humus, že pokud vlezu na českojazyčnou wikipediu, tak se musím přehlašovat! S wikizdroji je to obdobné, ale nevím, jaký nick jsem si zvolil tam, pokud jsem si vůbec něco už zvolil. A nevím, jak jsem na tom na anglické a německé wikipedii. Můžete s tím prosím někdo něco udělat? Děkuji. Chcu být prostě VŠUDE Kirk. --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 14:05 (CEST)

Někdo jiný na jiné jazykové verzi si ho dříve evidentně založil také. Jsou některé ty další aktuálně nepřipojené účty Vaše? Vzhledem k počtu editací zde na cswiki a jinde by myslím neměl být problém zařídit přejmenování, jsou-li ty cizí účty někoho jiného. --19. 4. 2015, 15:19 (CEST), Utar (diskuse)
Na anglickojazyčné Wikipedii su jako KirkEN, na německojazyčné jako KirkAT, na polské jako KirkPl. Ty účty jsem si zřizoval v době, kdy žádné univerzální přihlášení snad ani neexistovalo. --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 23:19 (CEST)
A tyto kecy jsem si pak přečetl na svojí původní diskusní stránce - https://cs.wiktionary.org/wiki/Diskuse_s_u%C5%BEivatelem:Kirk --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 23:23 (CEST)
A toto je taky moje stránka, ale na wikcionáři. --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 23:25 (CEST)
A tato na wikidatech je taky moja --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 23:27 (CEST)
Myslím, že byste neměl s přejmenováním svých účtů spěchat. Podle všeho byste spíš měl usilovat o sjednocení všech svých účtů (včetně toho na Commons, kde se zdá, že byste klidně mohl zůstat pod svým jménem), a tam, kde existuje jiný uživatel se stejným jménem (sv.wikipedia?), usilovat o uzurpování účtu. Myslím, že Wikipedie:byrokraté budou nejlépe vědět, jak na to. A Utar asi taky ví, jak na to... ;-) --Okino (diskuse) 19. 4. 2015, 23:43 (CEST)
Ok, nemám nic proti tomu, abych byl na těch několika wikipediích jako Kirk. Háčkem je jen ta polská Wikipedie. --Kirk (diskuse) 19. 4. 2015, 23:51 (CEST)
Pokud vím, tak se budou nesjednocené účty (které snad již byly i přejmenované), někdy brzo sjednocovat na základě identických emailových adres - za předpokladu ovšem, že u nich emailová adresa byla udána a že je identická s adresou hlavního účtu. -jkb- disk de: 20. 4. 2015, 01:20 (CEST)
Nevím, zda se to po tomhle globálním přejmenování nějak nezměnilo, ale ve zkratce: pro každý projekt rodiny Wikimedia, jehož účet není propojen s účtem Kirk zde na cswiki, je potřeba navštívit tamní obdobu stránky Wikipedie:Změna uživatelského jména a požádat o uzurpaci nepřipojeného účtu (viz Wikipedie:Uživatelské jméno#Uzurpace, Wikipedie:Změna uživatelského jména/Uzurpace). V případě, že jí bude vyhověno (a sem by měly všechny spadnout ty případy „skupina účtů od cswiki Kirka: tisíce editací, místní nepřipojený účet: zde 0“), bude během pár týdnů nepřipojený účet přejmenován a jeho jméno zabráno pro skupinu účtů od cswiki Kirka. Jde-li o příliš malý projekt na to, aby měl takovou vlastní stránku, zařídí to vyšší správci na metě. --20. 4. 2015, 09:40 (CEST), Utar (diskuse)
Viz Wikipedie:Pod lípou#SUL finalization update. --Jklamo (diskuse) 20. 4. 2015, 11:39 (CEST)

Tech News: 2015-17[editovat | editovat zdroj]

20. 4. 2015, 17:30 (CEST)

Šablona:Infobox stát[editovat | editovat zdroj]

Je zde určitý problém u souřadnic - pokud nejsou zadány, automaticky se invokují Wikidata. Což je problém v případě fiktivního státu, kde nejsou data ani na Wikidatech - viz Wikipedie:Kabinet kuriozit/Geografie (sekce Tydlistán). Přeformuloval by někdo podmínky tak, aby v případě, že data nejsou ani na Wikidatech, byla položka týkající se souřadnic zcela ignorována? Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 23. 4. 2015, 21:55 (CEST)

Nápověda kategorií Mediawiki[editovat | editovat zdroj]

Všiml jsem si, že v kategoriích se automaticky objevuje odkaz na nápovědu mw:Help:Categories. Bohužel nápověda je nepřeložená. Navíc i ta zobrazená anglická nápověda je označená jako outdated. Jde s tím něco dělat (přesměrovat, označit – Nápověda anglicky) nebo je to nařízeno shora a lze to jedině přeložit tamním otrockým nástrojem? –Matěj Orlický (diskuse) 24. 4. 2015, 14:59 (CEST)

Nevím sice, co je to „otrocký nástroj“, ale ano, jde s tím dělat to, že se to tam přeloží. Případně se ještě předtím upraví anglický originál. (Do kterého takto někdo přidal informaci o zastaralosti kvůli tomu, že stránka ani nezmiňuje VisualEditor.) To, proč si vývojáři myslí, že je rozumné přidávat odkazy na zastaralou dokumentaci, se můžete zeptat jich. --Mormegil 24. 4. 2015, 15:09 (CEST)
Tomu rozumím, že text lze přeložit. Mně spíše jde o to, že dokud není přeloženo, nemělo by se na nápovědu odkazovat. Matěj Orlický (diskuse) 25. 4. 2015, 10:18 (CEST)

Content Translation beta feature will be available from 28 April 2015[editovat | editovat zdroj]

Hello, Content Translation is scheduled to be enabled as a beta-feature in the Czech Wikipedia on 28 April, 2015. This is part of the requests for the Wikimedia CEE Spring editing event. Please do let us know your comments and feedback through the Content Translation talk page or Phabricator. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (diskuse) 24. 4. 2015, 17:32 (CEST)

Ahoj, na 28. dubna plánujeme nasadit na českou Wikipedii beta verzi překladatelského nástroje Content Translation. Ten je jednou z věcí, o něž jsme byli žádáni pro podporu aktuálně probíhající editační soutěže Wikimedia CEE Spring (česká verze). Vaše postřehy k nástroji Content Translation pište prosím na jeho diskuzní stránku na MediaWiki wiki nebo na Phabricator. Díky --Runab WMF, přeložil --24. 4. 2015, 19:28 (CEST), Utar (diskuse)

Parametr alma_mater u šablony Infobox Politik[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Už vícekrát jsem si všiml, že v případě použití šablony {{Infobox Politik}} a vyplnění jeho parametru „alma_mater“ se zobrazí parametr „Vzdělání“, který je k vyplněné položce poněkud nevhodně posunut. Nedalo by se s tím něco dělat? --Vlout (diskuse) 25. 4. 2015, 13:52 (CEST)

Hotovo. Hotovo Přes konzoli ve Firefoxu jsem našel, že konec řádku tam vkládá nový odstavec, který má nahoře i dole okraje. Matěj Suchánek (diskuse) 25. 4. 2015, 15:01 (CEST)
NeNe Takhle by to nešlo. To odřádkování tam bylo záměrně, aby bylo možné vložit seznam. Jinak to může dopadnout takto. Dalo by se to řešit buď úpravou stylování odstavce v buňce infoboxu, ale elegantnější (i sémanticky správnější) mi přijde převést celou šablonu {{Infobox Politik}} na systém používající {{Infobox}}, kde tento problém nevzniká. Z tohoto důvodu nerevertuji (infoboxů "Politik" s vloženým seznamem škol je zatím asi minimum), ale bylo by dobré to dořešit.--Shlomo (diskuse) 25. 4. 2015, 23:15 (CEST)
@Shlomo: Aha, to mi uniklo. Ten převod mám už nějakou dobu rozpracovaný, ale stále ne a ne se v systému zorientovat a dokončit. Matěj Suchánek (diskuse) 26. 4. 2015, 10:36 (CEST)

A je vůbec problém v posunu prostorovém, nebo významovém? :) --Bazi (diskuse) 25. 4. 2015, 23:19 (CEST)

Obojí. Ovšem zde se probírá pouze posun prostorový, významový posun diskutujeme jinde--Shlomo (diskuse) 25. 4. 2015, 23:47 (CEST)

No každopádně se mi to teď zobrazuje správně, takže děkuji. --Vlout (diskuse) 26. 4. 2015, 15:00 (CEST)

Tech News: 2015-18[editovat | editovat zdroj]

27. 4. 2015, 17:10 (CEST)

Content Translation beta feature is now available[editovat | editovat zdroj]

Hello, Content Translation has now been enabled as a beta feature on the Czech Wikipedia. To start translating, enable the beta feature and go to Special:ContentTranslation or to your contributions page and create a new translation by selecting the source language, the article name and target language. If the article already exists then a warning will be displayed. After you translate the article, you can publish it directly as a new page on the Czech Wikipedia. In case the article gets created in the Czech Wikipedia by another user while you were translating, you will see an option to save the newly published translation under your user namespace. The number of published pages can be seen on the Content Translation stats page.

Since, this is the first time we have installed the tool on this Wikipedia, there are chances that there may be some problems or service disruptions which we are not yet aware of. We will be monitoring the usage to check for any failures or issues, but please do let us know on the Content Translation talk page or through Phabricator if you spot any problems that prevent you from using the tool. For more information, please read about how to use the tool. You can also view a short screencast on how to use Content Translation. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (diskuse) 28. 4. 2015, 18:44 (CEST)


Ahoj, nástroj Content Translation byl na české Wikipedii zprovozněn jako beta funkce. Chcete-li začít překládat, povolte beta funkci a jděte na Speciální:ContentTranslation nebo na stránku s vašimi příspěvky a zvolte vytvořit nový překlad výběrem zdrojového jazyka, názvu článku a cílového jazyka. Pokud článek již existuje, zobrazí se varování. Po přeložení článku jej můžete zveřejnit přímo jako nový článek na české Wikipedii. V případě, že je článek vytvořen jiným uživatelem zatímco jste překládali, zobrazí se vám možnost uložit nově vytvořený překlad ve vašem uživatelském prostoru. Počet zveřejněných článků je možné sledovat na Statistika překladů obsahu.

Vzhledem k tomu, že je to poprvé, co jsme nástroj zprovoznili na této Wikipedii, existuje pravděpodobnost, že se vyskytnou nějaké problémy, kterých si dosud nejsme vědomi. Budeme sledovat využití nástroje, abychom zachytili veškera selhání nebo problémy, ale dejte nám prosím vědět na diskuzní stránce Content Translation, nebo prostřednictvím Phabricatoru, pokud zaznamenáte nějaké problémy, které vám budou bránit v používání nástroje. Pro více informací si přečtěte o tom, jak nástroj používat (anglicky). Můžete si také prohlédnout krátká videa, jak používat Content Translation. Omlouvám se za napsání tohoto oznámení pouze v anglickém jazyce. Prosím, neváhejte přeložit tuto zprávu pro další distribuci. Děkuji --Runab WMF (diskuse) 28. 4. 2015, 18:44 (CEST) volně přeložil --Wesalius d|p 28. 4. 2015, 19:53 (CEST)

Překlad rozhraní tohoto překládacího nástroje není zatím dokončen: pomozte s překladem a korekturami. --28. 4. 2015, 22:40 (CEST), Utar (diskuse)

Šablona Legionář[editovat | editovat zdroj]

Zdravím ještě jednou. Neuměl by někdo technicky vylepšit šablonu {{Legionář}} tak, aby při použití v externích odkazech zobrazovala odrážku jako ostatní? Srov. např. článek Alois Eliáš. Předem děkuji, --Vlout (diskuse) 29. 4. 2015, 21:29 (CEST)

Bylo tam neočekávané odřádkování. Více viz Nápověda:Neočekávaná odřádkování a mezery. S pozdravem --29. 4. 2015, 21:48 (CEST), Utar (diskuse)

Support request with team editing experiment project[editovat | editovat zdroj]

Dear tech ambassadors, instead of spamming the Village Pump of each Wikipedia about my tiny project proposal for researching team editing (see here: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:IdeaLab/Research_team_editing), I have decided to leave to your own discretion if the matter is relevant enough to inform a wider audience already. I would appreciate if you could appraise if the Wikipedia community you are more familiar with could have interest in testing group editing "on their own grounds" and with their own guidance. In a nutshell: it consists in editing pages as a group instead of as an individual. This social experiment might involve redefining some aspects of the workflow we are all used to, with the hope of creating a more friendly and collaborative environment since editing under a group umbrella creates less social exposure than traditional "individual editing". I send you this message also as a proof that the Inspire Campaign is already gearing up. As said I would appreciate of *you* just a comment on the talk page/endorsement of my project noting your general perception about the idea. Nothing else. Your contribution helps to shape the future! (which I hope it will be very bright, with colors, and Wikipedia everywhere) Regards from User:Micru on meta.

Změna značek[editovat | editovat zdroj]

Objevil jsem teď, že i uživatelé bez správcovských práv se nyní mohou dostat k měnění značek, viz Speciální:Seznam uživatelských práv.

Někdy od 29. dubna byla nasazena verze MediaWiki, která mj. obsahuje: ChangeTags: Show checkbox on Special:Log when user lacks RevDel rights, což je vyřízení žádosti 97501 na Phabricatoru. I nesprávci se tak nyní mohou proklikat z historie stránky do Editace změn. Nevypadá to ale, že by mohli něco provést. Zkusil jsem z jedné své editace odebrat značku HHVM, nepovedlo se, značku HHVM prý není povoleno odebírat. Když zkusím nějakou značku přidat, i na řetězec „HHVM“ mi to tvrdí, že žádné odpovídající značky nebyly nalezeny.

Jak dlouho už je právo changetags: Přidávání libovolných značek na jednotlivé revize a protokolovací záznamy a jejich odebírání přidáno skupině Uživatelé? Je někde plánováno, že i nesprávci budou moci měnit nějaké značky a které to budou? Mohou už nyní nějaké značky měnit? --1. 5. 2015, 15:59 (CEST), Utar (diskuse)

Tak nejsem jediný, kdo si toho všimnul a hned to ozkoušel :) Opět se podařilo skvěle vylepšit MediaWiki a tedy i správu Wikipedie. Hlavní žádostí byla T20670, která byla uzavřena teprve před dvěma týdny. Podle seznamu všech žádostí ohledně značek to vypadá, že dalším krokem bude řešení problémů s jejich výkonem.
Můžu přidat/odebrat: zřejmě je možné přidávat/odebírat značky, které vytvoří správce. Značky, které používají rozšíření jako editační filtr, odebírat nejde. Nevím, jestli to někdy půjde.
Už si nepamatuji, kdy ta práva přidali. Zkusil bych prohledat tu diskusi a někdy později pročíst mw:Help:Tags. Matěj Suchánek (diskuse) 1. 5. 2015, 16:54 (CEST)
Update: Nedá se nic dělat, takto budou moct měnit značky pouze správci a boti (phab:T97013, phab:T97766). Matěj Suchánek (diskuse) 1. 5. 2015, 19:01 (CEST)
Je to tedy běžným uživatelům v praxi vůbec k něčemu? Jestli ne, tak to jen znepřehledňuje historii stránky. Už takhle je pro nováčky těžké naučit se používat důležitou funkci porovnávání změn, teď je tam hned vedle další kolonka... Přijde mi to dost matoucí. --Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 5. 2015, 12:44 (CEST)
V současné době to zřejmě k ničemu není, a proto už nic neuvidí. Třeba jednou na české Wikipedii vytvoříme nejaký systém značek, např. změn ke kontrole, a pak někteří další uživatelé dostanou možnost značky přidávat a odebírat. Uvidíme, kam bude směřovat vývoj. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2015, 13:26 (CEST)
Aha, no jo, nevšiml jsem si, že už to zmizelo. Díky za info. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 5. 2015, 14:26 (CEST)

Upozornění na odkaz na založenou stránku v rámci (Echo)[editovat | editovat zdroj]

Je nějak možné v rámci upozornění přidat do sekce odkaz na stránku stránky, které jsem nezaložil, nebo naopak tam zařazené články odtamtud odebrat? --2. 5. 2015, 11:08 (CEST), Utar (diskuse)

Ne. --Mormegil 2. 5. 2015, 15:37 (CEST)

Tech News: 2015-19[editovat | editovat zdroj]

4. 5. 2015, 17:04 (CEST)

Tech News: 2015-20[editovat | editovat zdroj]

11. 5. 2015, 17:35 (CEST)

Souřadnice[editovat | editovat zdroj]

Mohl by se někdo technicky zdatný pokusit vyřešit problém v článku Provins ? Zřejmě dva infoboxy se souřadnicemi nemohou být v jednom článku a nelze je u jednoho vynechat, protože oba souřadnice přebírají z WD. --Jowe (diskuse) 13. 5. 2015, 12:28 (CEST)

Napadá mne buď přidat do takovýchto sídelních infoboxů nový parametr zobrazit_coordinates, který při hodnotě ne zajistí, že se souřadnice zobrazí jen v infoboxu a ne v rámci Coordinates v pravém horním rohu. Nebo vysvětlit Mediawiki, že když dostane v rámci Coordinates vícero _shodných_ souřadnic, ať neřve a prostě tu hodnotu zobrazí. --13. 5. 2015, 13:09 (CEST), Utar (diskuse)

Vymezení oprávnění[editovat | editovat zdroj]

Po zřízení skupiny uživatelů-arbitrů mám možnost nahlédnout i do smazaných/skrytých editací. Zatím to všude fungovalo, ale teď jsem narazil na stránku MediaWiki:Edit, kde vidím informaci o tom, že byla v minulosti smazaná, ale když kliknu na „prohlédnout“, narazím jen na hlášku:

Chyba povolení
Z následujícího důvodu nemáte oprávnění zobrazit historii smazaných revizí této stránky:
Požadovanou činnost smějí provádět jen uživatelé ve skupinách Správci, Členové arbitrážního výboru.

Nebylo by to tak překvapující, kdyby tam nebyli výslovně uvedeni „členové arbitrážního výboru“. Jak to s tím nastavením práv je nebo čím je tato stránka specifická? Souvisí to se jmenným prostorem MediaWiki? --Bazi (diskuse) 16. 5. 2015, 10:41 (CEST)

Ahoj, popravdě nevím, každopádně možná pomůže informace, že jako správce všech 6 smazaných editací vidím. — Jagro (diskuse) 16. 5. 2015, 18:41 (CEST)

Tech News: 2015-21[editovat | editovat zdroj]

18. 5. 2015, 17:21 (CEST)

Dlouhé seznamy - s mnoha šablonami - nefungují[editovat | editovat zdroj]

Zjistil jsem, že velmi dlouhé seznamy - například Kulturních památek na konci šablony už neberou - když jsem se snažil zjistit, proč jsou divné hlášky na stránce Seznam kulturních památek na Starém Městě (Praha), nebo Seznam kulturních památek v Českém Krumlově tak jsem již při generaci náhledu dostal hlášku "Varování: Objem vkládaných šablon je příliš velký. Některé šablony nebudou vloženy." Nejjednodušší řešení je tak dlouhé seznamy rozdělit, ale do té doby, než to člověk udělá, je to matoucí. Lze alespoň nějakým způsobem dohledat, na kterých stránkách se toto děje? --Jirka Dl (diskuse) 20. 5. 2015, 16:58 (CEST)

Ano, lze. A vedle dělení dlouhých seznamů jde také uvažovat o zjednodušování těch příšerně složitých šablon, případně jejich náhradě za modul v Lue. --Mormegil 20. 5. 2015, 17:14 (CEST)
Tak to je dobrý, to jsem zcela náhodně narazil na dvě ze čtyřech moc dlouhých stránek, tak já se je třeba zatím pokusím je rozdělit až bude čas. Zatím jsem chtěl od zítra fotit v Českém Krumlově, tak jsem si ten konec Krumlova hodil na své pískoviště :-). --Jirka Dl (diskuse) 20. 5. 2015, 17:19 (CEST)