Vojtech Ábel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pplk. Vojtech Ábel
Narození9. února 1911
Piešťany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtíduben 1945
Koncentrační tábor Mauthausen
Velkoněmecká říšeVelkoněmecká říše Velkoněmecká říše
Národnostslovenská
Povolánívoják
ChoťJiřina Schneiderová
Dětisyn a dcera
RodičeJozef Ábel, Katarína Košinárová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Podplukovník Vojtech Ábel (9. února 1911 Piešťanyduben 1945 Koncentrační tábor Mauthausen) byl československý a slovenský důstojník, účastník Slovenského národního povstání a oběť nacismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou[editovat | editovat zdroj]

Vojtech Ábel se narodil 9. února 1911 v Piešťanech v rodině poštovního doručovatele Jozefa Ábela a Kataríny rozené Košinárové. Mezi lety 1929 a 1933 Průmyslovou školu strojnickou v Košicích. V roce 1933 nastoupil na vojenskou prezenční službu, kterou absolvoval ve Čtyřech Dvorech u Českých Budějovic a v rámci které vystudoval školu důstojníků v záloze. U armády již zůstal a využil zde i svého strojního vzdělání. Mezi lety 1934 a 1935 sloužil v Trenčíně a poté v Nitře. Mezi říjnem 1935 a červnem 1936 absolvoval technický a zbrojní kurz v Plzni. Od roku 1937 působil ve Zbrojním technickém úřadu v Plzni, kde dohlížel na výrobu vojenského technického materiálu. Zde ho zastihla i Všeobecná mobilizace v roce 1938.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku Slovenského štátu pokračoval Vojtech Ábel v armádní službě a stal se přednostou distribuční skupiny automobilového vojska v Bratislavě. Po napadení Sovětského Svazu v červnu 1941 byl na nějaký čas odvelený na Východní frontu, kde spolupracoval s Jánem Nálepkou a dalšími kontaktech s partyzány. V roce 1944 se během svého působení Trenčianských Teplicích zapojil do příprav Slovenského národního povstání. Na povstalecké území se přesunul 30. srpna téhož roku, působil zde ve velitelských funkcích v autoslužbě. Na konci října 1944 se evakuoval ze Zvolena do obranného postavení na Poľaně, kde poprvé padl do zajetí. Podařilo se mu uprchnout do Piešťan, kde byl znovu zatčen hlídkou Hlinkovy gardy. Vězněn byl v Trenčíně a Bratislavě, v noci z 31. března na 1. dubna 1945 byl odtransportován do koncentračního tábora Mauthausen. Zde zahynul, okolnosti a ani přesné datum úmrtí nejsou známy.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Vojtech Ábel se oženil s Jiřinou Schneiderovou, manželům se narodil syn a dcera.

Posmrtná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv autorů - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945 (Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2005, ISBN 80-7278-233-9)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]