Bezděz (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velký Bezděz
Velký Bezděz s hradem z Malého Bezdězu
Velký Bezděz s hradem z Malého Bezdězu

Vrchol604 m n. m.
Prominence285 m ↓ V od Žďáru[1]
Izolace15,2 km → Ralsko
SeznamyNejprominentnější hory CZ #45
Hory Ralské pahorkatiny #4
Hory okresu Česká Lípa
Poloha
StátČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Bezdězská vrchovina / Slatinská pahorkatina / Bezdězská část[2]
Souřadnice
Velký Bezděz
Velký Bezděz
Horninaznělec, jílovec, slínovec
PovodíPloučniceLabe, JizeraLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velký Bezděz (604 m n. m.), německy Bösig, lidově zván jen Bezděz, je vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje. Leží asi 0,5 km severně od obce Bezděz, na jejím katastrálním území. Na vrcholu se tyčí stejnojmenný mohutný gotický hrad.

Popis

Velký Bezděz (vlevo) a Malý Bezděz nad Břehyňským rybníkem
Malý a Velký Bezděz (vpravo) z Horky

Je to rozsáhlý nesouměrný neovulkanický kužel (s vyššími jihovýchodními svahy) na lakolitu ze sodalitického fonolitu (znělec) vypreparovaného z křídových hornin. Na příkrých svazích (35–50°) vrchu, elipsovitě protaženého ve směru severovýchod–jihozápad, jsou výchozy a skalky na koncentricky deskovitě (vzácně sloupovitě) odlučné hornině (sklon 30–70°), hranáčové osypy a eskovité sutě, vytvářející na jílovcovémslínovcovém podstavci soliflukční plášť porušený sesuvy. Na suku rostou převážně bukové porosty s příměsí javoru, lípy a dubu, na rozvolněných místech jeřáb muk a zejména při úpatí má významné zastoupení smrkmodřín. Jižní úpatí je zastavěno. Při východním úpatí jsou travní porosty.[3]

Ze západu k Velkému Bezdězu těsně přiléhá vrch Malý Bezděz (577 m n. m.), od Velkého Bezdězu oddělený sedlem ve výšce 486 m n. m.

Velký Bezděz z Lysé hory

Na vrcholu Velkého Bezdězu se tyčí výrazný gotický hrad Bezděz, z jehož věže se otevírá kruhový výhled do kraje. Samy Bezdězy jsou vzhledem k  umístění v relativně ploché krajině a význačnému tvaru dobře rozpoznatelné a viditelné ze širokého okolí, např. z Ralska, JeštěduVlhoště, za lepší viditelnosti i z Řípu, Milešovky, pražského Ládví i ze vzdálenějších míst. Oba vrchy jsou předmětem ochrany - jsou součástí národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz.

Geomorfologické zařazení

Souvrší obou Bezdězů náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Bezdězská vrchovina, podokrsku Slatinská pahorkatina a Bezdězské části (tato část zahrnuje právě jen Velký a Malý Bezděz).[2]

Přístup

Velký Bezděz se svým hradem je přístupný po odbočce z červené turistické trasy (evropská dálková trasa E10), do obce na úpatí vede také zelená a modrá trasa a cyklostezky 0060 a 3045. Obec je napojena na silniční síť, poblíž vede frekventovaná silnice z České Lípy na Mladou Boleslav. V obci je také železniční stanice Bezděz na trati 080 z České Lípy do Bakova nad Jizerou.[4]

Odkazy

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Externí odkazy