Slum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slum v Bombaji – ve slumech v tomto městě žije asi 40 % obyvatel
Vybrané největší slumy světa a populace

Slumy (vyslovuj: slam) jsou podle definice Organizace spojených národů agentury UN-HABITAT chudinské čtvrti z improvizovaných a obvykle nelegálně postavených chatrčí, které se nacházejí hlavně na předměstích velkoměst v chudých státech.

Slumy se dají také najít v Africe na některých afrických řekách, kolem kterých jsou většinou malé lodičky, na kterých se konají i trhy a místní děti na nich jezdí do školy. V Asii je nejvíce slumů blízko hlavních měst v takzvaných chudinských předměstích. Kolonie chatrčí jsou v brazilských městech známých pod pojmem favellas, v Santiagu callampas, v Limě barriadas či pueblos jóvenes, v Caracasu ranchos.

Nouzové kolonie a slumy v Česku a Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou slumy existovaly ve větším počtu i v Praze, kde se jim říkalo kolonie nebo nouzové kolonie. Poslední nouzové kolonie v Praze byly ojediněle obývány ještě na počátku 60. let 20. století (např. v Praze na Pankráci v prostoru dnešního sídliště Pankrác III. mezi ulicemi Na strži a Jeremenkova). Stále a od 20. let 20. století dosud víceméně nepřetržitě je obydlená nouzová kolonie Na Slatinách v Michli, třebaže místy se přiblížila zahrádkářské kolonii.[1]

Nouzové kolonie podobné klasickým velkoměstským slumům lze ještě dnes nalézt kupříkladu v některých romských osadách na Slovensku i jinde. V roce 2003 vybudoval Daniel Diškanec pod hlavičkou občanského sdružení Proces 3 na vlastním pozemku v Priekopě při Martině veřejný kemp pro bezdomovce.[2] Hlavní město Praha má Akční plán problematiky bezdomovectví pro roky 2010 - 2013.[3] Česko ma Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020. [4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slatiny - zapomenutá čtvrť severně od Spořilova, Historie lokality Slatiny – nouzové kolonie severně od Spořilova (Spořilovské noviny)
  2. Diškancovmu kempu pre bezdomovcov hrozí zánik (Sme)
  3. Akční plán problematiky bezdomovectví 2010 - 2013 (Portál pro sociální oblast města Prahy)
  4. Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020, MPAV, 2013

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]