Předseda Senátu Parlamentu České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Předseda Senátu
Parlamentu České republiky
Senate of the Czech Republic - logo.png
Úřadující
Milan Štěch

od 24. listopadu 2010
První ve funkci Petr Pithart
od roku 1996
Vytvoření Ústava České republiky
de iure: 1. ledna 1993
Webová stránka www.senat.cz

Předseda Senátu Parlamentu České republiky je senátor a hlava Senátu Parlamentu České republiky, jeden z nejvyšších ústavních činitelů státu. Horní komora jej volí vždy po volbách do třetiny Senátu, standardně po dvouletém funkčním období.

Pravomoci[editovat | editovat zdroj]

Předseda Senátu na základě zákona o jednacím řádu Senátu (č. 107/1999 Sb.) zastupuje horní komoru navenek, podepisuje její zákonná opatření a usnesení, dává souhlas, aby byl odevzdán soudu zadržený senátor nebo soudce Ústavního soudu, který byl dopaden při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté, dále pak svolává, zahajuje a ukončuje schůzi Senátu a stanovuje pořadí, v němž jej budou místopředsedové zastupovat v průběhu funkčního období. V době přerušení zasedání svolává komoru ke schůzi před stanoveným termínem, přerušuje schůzi při nepořádku, nebo není-li komora schopna se usnášet. Vyhlašuje volby Prezidenta, do jeho rukou také nově zvolený prezident skládá přísahu a do jeho rukou se může vzdát svého úřadu.

Rozhoduje také o použití státních vlajek na budovách sídla Senátu, jmenuje a odvolává po schválení organizačním výborem vedoucího Kanceláře, oznamuje prezidentovi republiky a ministrovi vnitra, že mandát senátora zanikl v průběhu jeho volebního období, s výjimkou případů, kdy mandát senátora zanikl v posledním roce před uplynutím jeho volebního období.

Pokud se uvolní úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší mu podle 66. článku Ústavy výkon příslušných funkcí prezidenta původně svěřených předsedovi Poslanecké sněmovny.

Disponuje jedním ze sedmi klíčů od dveří do Korunní komory v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty.

Odvolání[editovat | editovat zdroj]

Během funkčního období lze předsedu Senátu odvolat pouze na základě písemné žádosti nejméně jedné třetiny senátorů.

Seznam předsedů[editovat | editovat zdroj]

První volby do Senátu proběhly až v listopadu 1996. Proto také mohl být předseda zvolen až po ustavení horní komory, přestože s ní ústava počítala již při vzniku České republiky 1. ledna 1993.

Č. Osoba Foto V úřadu od V úřadu do Politická strana Prezident republiky
1. Petr Pithart Pithart Petr 6165.JPG 1996 1998 KDU-ČSL Václav Havel
2. Libuše Benešová Obrázek této osoby není k dispozici 1998 2000 ODS Václav Havel
3. Petr Pithart Pithart Petr 6165.JPG 2000 2004 KDU-ČSL Václav Havel

Václav Klaus
4. Přemysl Sobotka Premysl Sobotka.jpg 2004 13. listopadu 2010 ODS Václav Klaus
5. Milan Štěch Milan Stech in 2012.JPG 24. listopadu 2010 dosud ČSSD Václav Klaus

Miloš Zeman

Související články[editovat | editovat zdroj]