Moonraker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moonraker
Původní název Moonraker
Země Francie Francie
Spojené království V. Británie
Jazyk angličtina
Délka 126 min.
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Christopher Wood
Režie Lewis Gilbert
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Roger Moore
Produkce Albert R. Broccoli
William P. Cartlidge
Michael G. Wilson
Hudba John Barry
Kamera Jean Tournier
Střih John Glen
Výroba a distribuce
Premiéra 26. červen 1979
Studio Eon Productions
Distribuce United Artists
Rozpočet 34 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Špion, který mě miloval Jen pro tvé oči
Moonraker na IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moonraker je v pořadí jedenáctý „oficiální“ film (čtvrtý, ve kterém hraje Roger Moore) o Jamesi Bondovi z roku 1979, volná adaptace třetího románu Iana Fleminga z roku 1955.

Na konci titulků předchozí bondovky Špion, který mě miloval se píše, že: 'James Bond se vrátí v Jen pro tvé oči'. Nicméně komerční úspěch Hvězdných válek v roce 1977 producenty vedl k tomu, že protnuli bondovskou sérii s žánrem science fiction a v dalším filmu pošlou Bonda do vesmíru. Kniha Moonraker byla vybrána jako základní kámen pro film, ačkoliv postrádá jakékoliv aspekty sci-fi. Jen pro tvé oči bylo pozdrženo do roku 1981.

Film sklidil vlnu kritiky od recenzentů i fanoušků a kritiků. Leonard Maltin dokonce napsal, že už nepoznává Flemingovovu postavu. Ovšem humor filmu se stal vděčným námětem parodií, například v Simpsonových, druhém Austinu Powersovi nebo v Star Trek: Hluboký Vesmír Devět.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Boeing 747, který nese americký raketoplán, se zřítí do Atlantického oceánu. Britskou tajnou službu zavede vyšetřování do Drax Industries, kde byl raketoplán vyroben. Majitel závodu Hugo Drax sní o orbitálním městě plném nadlidí a vyvíjí smrtící nervový plyn. James Bond se setkává s Dr. Holly Goodheadovou, vědkyní NASA a také agentkou CIA. Jejich vyšetřování je zavede do Kalifornie, Brazílie a nakonec do Draxova vesmírného města. Drax si na Bonda přichystal starého nepřítele - Čelisti.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Postava Čelisti se vrací z předchozí bondovky, ale tentokrát je spíše komickou figurou než strojem na zabíjení jako v Špion, který mě miloval. Lois Chilesové byla nabídnuta ve Špionovi role majora Amasové, ale odmítla, protože právě uvažovala, že skončí s herectvím. Bernard Lee se zde objevil naposledy v roli M. Během natáčení už byl nemocný a během přípravy další bondovky zemřel.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]