Dr. No

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dr. No
Původní název Dr. No
Jazyk angličtina
Délka 105 min.
Žánr Bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Richard Maibaum
Johanna Harwood
Berkeley Mather
Režie Terence Young
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sean Connery
Ursula Andressová
Produkce Harry Saltzman
Albert R. Broccoli
Hudba Monty Norman
John Barry
Kamera Ted Moore
Střih Peter Hunt
Výroba a distribuce
Premiéra 1962
Distribuce United Artists (1962-1981)
Metro-Goldwyn-Mayer
(1982-současnost)
Rozpočet 1 000 000 USD
Předchozí a následující díl

Srdečné pozdravy z Ruska
Dr. No na IMDb

Dr. No je v pořadí první film o Jamesi Bondovi z roku 1962. Jde o vcelku věrnou adaptaci šestého románu spisovatele Iana Fleminga o této postavě z roku 1958.

Hledání Jamese Bonda[editovat | editovat zdroj]

James Bond nebyl roku 1961 příliš známou postavou a producenti Albert R. Broccoli a Harry Saltzman původně chtěli pro tuto roli slavné jméno – osloven Cary Grant, ten ale chtěl smlouvu jen na jeden film a v 58 letech si připadal na roli už starý. Mezi dalšími zvažovanými byl třeba i David Niven (ten si později zahrál ve druhé verzi Casina Royale).

Producenti nakonec vybrali relativně neznámého Seana Conneryho pro příštích pět filmů. Broccoli, Saltzman a Fleming vybrali šest finalistů a původně vybrali osmadvacetiletého modela Petera Anthonyho, který měl podle Broccoliho kvality Gregoryho Pecka, ale neuměl se s rolí Bonda vypořádat.

Bondovská témata[editovat | editovat zdroj]

Už v první Bondovce se objevuje řada signifikantních témat: stylové titulky, Moneypenny, charakteristické hudební téma a “Bond girls”. Hlavní hrdina pije vodku s martini, protřepanou a nemíchanou. V době premiéry byl Bond dost odvážnou postavou a vyčítán mu byl například sexismus nebo sadismus (nebo lépe sklony k násilí). Tržby filmu dosáhly v USA cca 16 mil. USD.

Děj[editovat | editovat zdroj]

James Bond je na stopě Dr. No, který je podezřelý z vraždy agenta britské tajné služby. Pomocníky jsou mu jeho protějšek ze CIA Felix Leiter a lovkyně mušlí Honey Ryder. Společně s Honey se také dostává stále blíž tajemnému vědci se světovládnými plány.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]