Zlaté oko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zlaté oko
Původní název GoldenEye
Jazyk angličtina
Délka 130 min
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Neal Purvis
Anthony Waye
Tom Pevsner
Michael G. Wilson
Režie Martin Campbell
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Pierce Brosnan
Izabella Scorupco
Sean Bean
Famke Janssenová
Tchéky Karyo
Produkce Barbara Broccoliová
Michael G. Wilson
Hudba Éric Serra
Kamera Phil Meheux
Střih Jiam Clark
Výroba a distribuce
Premiéra 1995
Distribuce EON Productions
Rozpočet 58 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Povolení zabíjet Zítřek nikdy neumírá

Zlaté oko, v originále anglicky GoldenEye, je v pořadí 17. oficiální bondovka, v níž se role Jamese Bonda ujal nový představitel Pierce Brosnan, když převzal úlohu Agenta 007 po Timothu Daltonovi.

Poprvé se zde objevuje v roli M žena Judi Dench a nová slečna Moneypenny v podání Samanthy Bondové. Ve filmu jsou nové postavy: Jack Wade ze CIA (Joe Don Baker), který je přítomen i v následující bondovce Zítřek nikdy neumírá, a Valentin Dmitrijevič Žukovskij (Robbie Coltrane), jenž je později zabit ve filmu Jeden svět nestačí psychopatickou Bondovou dívkou jménem Electra King (Sophie Marceau). Roli Bondovy dívky, Rusky Natálie Fjodorovny Semjonovové, ve Zlatém oku hrála polsko-švédská modelka Izabella Scorupco.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Samotnému ději předchází scéna z chemické továrny v Sovětském svazu, kde je James Bond na misi s agentem 006 jménem Alec Treveljan (Sean Bean). Ten je zajat sovětským generálem Urumovem, a jak se zdá, i zabit. Bond taktak uniká z továrny před jejím výbuchem. Poté se děj posune do současnosti. Je ukraden moderní vrtulník Tiger a s jeho pomocí je přepadena a Zlatým okem (elektromagnetická zbraň) zničena stanice Severnaja patřící Rusku a také je ukraden řídící systém Zlatého oka. Bond postupně zjistí, že v tom má prsty jeho bývalý přítel a kolega Alec, společně s Xenií Navachovovou (Famke Janssenová) a generálem Ourumovem (John Gottfried). S pomocí programátorky Natálie, která byla v Severné v době útoku, je vystopuje na Kubě, kde se odehraje závěrečné střetnutí. V něm se rozhodne o osudu Londýna a James s Alecem....

Podrobný děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná v roce 1986 záběrem na přehradní nádrž v Sovětském svazu, nad kterou právě přelétává letadlo. Po přeletu letadla se na hrázi najednou zjeví James Bond (Pierce Brosnan, který se připoutaný na laně vrhne dolů a pomocí speciální pistole se „propálí“ na záchody, kde zmlátí jednoho sovětského vojáka, načež se vydá směrem ke kuchyni, kde očekává svého přítele, agenta 006 Aleca Travelyana (Sean Bean). Podaří se mu s ním navázat kontakt a společně proniknou až do hlavního zařízení celého komplexu, kterým je Archangelský chemický závod. Zabijí několik vědců a pár vojáků a nejsou odhaleni, protože používají pistole s tlumičem. Vzápětí se ale rozezní alarm a James začne dávat všude po místnosti bomby, zatímco Alec ho kryje. Mezitím se však přes sklo do místnosti prostřílí sovětští vojáci vedení plukovníkem Grigorijem Arkadijevičem Ourumovem (John Gottfried), velitelem celého závodu. Podaří se jim zajmout Aleca a Ourumov vyhrožuje Bondovi, že ho zabije. Bond přenastaví pojistky na bombách z 6 na 3 minuty, odhodí zbraň a přibližuje se k Ourumovovi, když v tom ale Alec zařve: Bojuj za Anglii, Jamesi!. Ourumov potom vypálí a James si myslí, že Aleca zabil. Proto zvedne svou zbraň a schová se za vozík s kanystry plnými chemikálií a pomalu s ním pojíždí k pásu, který dopravuje balíky k letadlům. Plukovník zakáže střílet, protože se bojí, že plyn v kanystrech by mohl explodovat, a když jeden z vojáků vypálí, tak ho zabije svou vlastní pistolí. James se dostane až k pásu, zapne ho, načež na něj skočí, rozstřílí zábrany pro kanystry s benzínem, které zasypou všechny vojáky kromě Ourumova. Bond vyjede na pásu ven, načež spatří pojíždějící letadlo, za kterým se okamžitě rozběhne. V tu chvíli se ale za ním otevřou vrata hangáru a vyběhnou desítky vojáků i s Ourumovem a 5 motorkami. James se dostane až k letadlu, zastřelí dotírajícího motorkáře, ale při souboji s pilotem vypadne i s ním z letadla, přímo pod kola motorky. Ta naštěstí nabourá do pilota, James na motorku nasedne a snaží se dohnat letadlo, protože ví, že zpátky už nemůže, protože je tam Ourumov s vojáky. Letadlo začne padat ze skály a Bond skočí i s motorkou za ním. Následně motorku odhodí a volným pádem se snese k letadlu, vletí do kokpitu a s veškerou silou zvedne knipl k sobě, díky čemuž vybere hrozivý pád a přeletí nad závodem, který zrovna v tu chvíli exploduje.

Následně se děj posune o 9 let dopředu, do roku 1995. James je právě prověřován v práci inspektorkou poslanou od M, vedoucí celé britské tajné vládní organizace, pro kterou James pracuje.