Lesbos (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Souřadnice: 39°9′36″ s. š., 26°19′48″ v. d.

Lesbos
Λέσβος (řecky)
Satelitní snímek ostrova Lesbos z roku 1995
Satelitní snímek ostrova Lesbos z roku 1995
GR Lesvos.PNG
Lokalizace
ŘeckoŘecko Řecko
• prefektura Lesbos
1630 km²
Počet obyvatel
93 000 (rok )
Největší město
Používané jazyky

Lesbos (druhý pád Lesbu, řecky: Λέσβος, turecky: Midilli) je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. Lesbos je částí prefektury Lesbos. Se svou rozlohou 1630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem Středomoří. Třetina z odhadovaných 93 000 obyvatel žije ve správním středisku Mytilini nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos, Molyvos a Petra. Vyrábí se zde proslulé lesbosské sardelky a ouzo.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Lesbos je také znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó. Díky tomu je ostrov vyhledáván páry s lesbickou orientací. Narodil se zde obávaný osmanský pirát řeckého původu Chajruddín Barbarossa. O ostrově psal i poslední český dekadent Josef Šimánek ve své sbírce Bohové na zemi. V novele Ztracený nápěv jeho hrdina s českým jménem Molpovský -řecky Eumolpos proniká do orfických mystérií a tajemství ostrova.

Na ostrově je zkamenělý prales, starý 20 milionů let. Další zajímavostí ostrova je starý římský akvadukt v Morii nebo vesnička Eftalou, do které lidé jezdí za léčbou závažných nemocí pomocí místních léčivých vod z sopečných pramenů. Ve městě Molyvos je větší hrad a v hlavním městě Mytilini je pak jeden z největších hradů Středomoří vůbec, na hradě je obří podzemní cisterna - zakončení akvaduktu z Morie a víc jak 600 metrů podzemních krypt. Z městečka Petra je možné jít pěšky do města Anaxos po pláži. V Petře je také kostelík Panny Marie sladce líbající se 114 schody stojící na osamělém skalním suku s výhledem na moře.

Cesta z Česka na ostrov Lesbos trvá leteckou dopravou málo přes 2 hodiny.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]