Kyperská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kyperská vlajka
Zamítnutý návrh nové kyperské vlajky

Kyperská vlajka je tvořena zlatou siluetou mapy ostrova v bílém poli umístěnou ve středu vlajky, pod kterou jsou zkřížené dvě olivové ratolesti. Barvy vlajky mají napomoci dosažení mírového soužití mezi dvěma komunitami žijícími na ostrově, tedy mezi Řeky a Turky. Rovněž olivové ratolesti symbolizují mír. Barvy řecké a turecké vlajky (modrá a červená) byly proto záměrně opomenuty.

Historie vlajky[editovat | editovat zdroj]

Kyperská vlajka byla přijata dne 16. srpna 1960, po dosažení nezávislosti na Velké Británii. Vybrána byla arcibiskupem Mgr. Makariosem, prvním prezidentem Kypru na podkladě návrhu vytvořeném učitelem základní školy. V březnu roku 2004 byla komisí složenou z kyperských Řeků i Turků vybrána ze stovek návrhů nová vlajka, která obsahovala jak řecké, tak i turecké barvy. Uprostřed pak byl umístěn žlutý (měděný) pruh, který sousedil jak nahoře, tak i dole s bílou barvou, což vycházelo z původní vlajky. Tento pruh symbolizoval celý ostrov. Nový návrh byl však odmítnut v lidovém hlasování.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zlatá či žlutá barva mapy ostrova na vlajce je kvůli snadnější reprodukci. Původně měla být mapa v barvě mědi podle kovu, který dal ostrovu jméno (cuprum). Řecký výraz pro měď doslova znamený "kyperský kov" a na ostrově jsou mědi značné zásoby. Rovněž francouzský výraz pro měď souvisí s Kyprem, slovo "cuivre" pochází z latinského "'cyprium aes" tedy "kyperský bronz". Občané Kypru mají právo užívat neomezeně jak kyperskou, tak i řeckou či tureckou vlajku.

Vlajka Severního Kypru[editovat | editovat zdroj]

Severokyperská vlajka

Státní vlajka Severního Kypru byla vytořena na základě turecké národní vlajky. Je tvořena větším červeným půlměsícem a menší červenou hvězdou na bílém poli s dvěma tenkými červenými horizontálními pruhy při horním a dolním okraji vlajky. Byla přijata zákonem č. 15/1984 vydaným Shromážděním dne 7. března 1984 a publikovaným v Úředním věstníku o dva dny později. Národní vlajkou Severního Kypru je národní vlajka Turecka.

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Kypr - Kyperská republika leží na ostrově ve východní části Středozemního moře.
  • Severní Kypr - Severokyperská turecká republika leží v severní třetině ostrova.