Filipínská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mírová národní vlajka
Poměr stran: 1:2
Válečná vlajka

Vlajka Filipín byla navržena Emiliem Aguinaldem a přijata byla roku 1946 poté, co země získala samostatnost (předtím Filipíny spadaly pod USA). Poprvé byla ušita místní obyvatelkou Marcalou de Agonicillou. Vlajka se tvarem a rozvržením hodně podobá vlajce České republiky, jen barvy jsou jinak poskládané.

detail Slunce

Vlajka má podobu dvou vodorovných pruhů – modrého a červeného – s rovnostranným žerďovým klínem bílé barvy. V každém rohu klínu jsou zlaté hvězdy, které reprezentují tři hlavní ostrovy Filipín – Luzon, Visayas a Mindanao. Bílá barva vyjadřuje rovnost a svornost, modrá mír a spravedlnost a červená udatnost. Uprostřed klínu je vyobrazeno slunce s osmi paprsky, které mají tvar meče. Slunce představuje prvních osm zakládajících provincií. Zvláštností filipínské vlajky je skutečnost, že podle rozmístění barevných pruhů indikuje mírový či válečný stav. V době míru je modrý pruh umístěn nahoře, při svislém věšení vpravo. V době válečného stavu se vlajka věší vzhůru obráceně.

Modrá barva na vlajce[editovat | editovat zdroj]

Při vyhlášení První filipínské republiky byla barva na filipínské vlajce světle fialová. Roku 1919 byla přijata vlajka se stejným odstínem námořní modré jako na vlajce Spojených států amerických, jichž byly Filipíny kolonií. Tato vlajka byla s přestávkou v letech japonské okupace používána do roku 1981. Za japonské okupace se používala původní filipínská vlajka s fialovým odstínem horního pruhu. V letech 1981 až 1986 byl modrý odstín pruhu vlajky změněn na světle modrý. Roku 1986 byla opět přijata vlajka s tmavě modrým pruhem. Roku 1998 došlo ke kompromisu a modrý odstín byl změněn na královskou modř.

Související články[editovat | editovat zdroj]