Vlajka Saúdské Arábie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Saúdské Arábie

Vlajka Saúdské Arábie je zelená s bílým arabským nápisem a s šavlí (s rovnou čepelí). Zelená je barva islámu, Mohameda a Fátimovců, dynastie odvozující svůj původ od prorokovy dcery Fatimy. Sečná zbraň symbolizuje výdobytky islámu a vahabitské bojování; nad ní je muslimské vyznání víry: Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok. Tento text zaplňuje blok o délce, která je rovna polovině délky vlajky. Šířka nápisu je rovna čtvrtině šířky vlajky. Text se čte zprava doleva.

Vlajka je v různých úpravách známa už od začátku 19. století; s dvěma zkříženými meči se používala od roku 1946, poté byl pod motto umístěn pouze jeden meč se zakřivenou čepelí a vlajka se dvěma meči byla vyhrazena králi. Poslední úpravy pocházejí z let 1973 a 1981.

Vlajku Saúdské Arábie je zakázáno vyvěšovat na půl žerdi, ani v případech úmrtí významných státníků. Je to z náboženského důvodu, konkrétně jde o náboženský text šahády napsaný na vlajce. Proto by bylo vyvěšování vlajky na půl žerdi neuctivým způsobem urážející islám. Osoba, která tak učiní, může být za to trestně stíhána. Obdobná pravidla se ze stejných důvodů vztahují na vlajku Somalilandu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Saudskej Arábie na slovenské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlajka Saúdské Arábie ve Wikimedia Commons