Kvantový počítač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kvantový počítač je zařízení na vykonávání výpočtů, které přímo využívá při svojí činnosti fenomény známé z kvantové mechaniky, jako je například superpozice nebo kvantové provázání částic, na vykonávání operací s daty. V klasickém počítači jsou data určena bity, v kvantovém počítači se používají qubity (kvantové bity). Základním principem kvantových výpočtů je to, že kvantové vlastnosti částic jsou využity pro reprezentaci a strukturu dat a kvantové jevy se mohou použít k vykonávaní operací s těmito daty.

Přestože se již objevují komerční zařízení určená na specifické úlohy,[1] stále panují pochybnosti, zda jde o kvantový výpočet,[2][3] a nejde o obyčejný analogový počítač.[4]

Existují také jisté druhy algoritmů, u kterých kvantový počítač nepřináší zlepšení. Proto se v případě šifer mluví o post-quantum cryptography.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://vtm.e15.cz/kvantovy-pocitac-se-utkal-s-dnesnimi-procesory-zvitezil - Kvantový počítač se utkal s dnešními procesory. Zvítězil?
  2. http://news.yahoo.com/quantum-computing-not-140100223.html - Is It Quantum Computing or Not?
  3. http://phys.org/news/2014-06-independent-group-d-wave-quantum-speedup.html - Independent research group testing D-Wave Two finds no quantum speedup
  4. http://phys.org/news/2014-03-quantum-machine-scrutiny.html - Quantum computing machine under scrutiny

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kvantový počítač na slovenské Wikipedii.