Ivo Kahánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ivo Kahánek (* 1979) je český pianista a hudební pedagog. Je znám širokou výrazovou paletou i výjimečnými virtuózními schopnostmi, které uplatňuje v repertoáru od baroka po soudobou hudbu.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.). Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava. Tento kritikou oceněný debut nyní nabízí prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno a mnoha dalšími.

V roce 2007 nahrál 2 CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina a Miloslava Kabeláče a následně podepsal tříletou smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music. Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi. V roce 2008 absolvoval recitály v Římě a Tokiu či vystoupení s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze. V témže roce nahrál dvě CD pro firmu Supraphon, která vyšla v květnu resp. v srpnu 2008. Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. (Marty Toaderové) a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Eugéna Indjice, Alicie de Larrocha, Christian Zachariase, Imogen Cooper, Petera Frankla a mnoha dalších. Studuje na HAMU v Praze u prof. Ivana Klánského.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]