Hoverla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hoverla
Гора Говерла

Hora Hoverla

Vrchol 2061 m n. m.
Izolace 63 km → Pietros, Rumunsko
Poznámka nejvyšší hora Ukrajiny

Světadíl Evropa
Státy Ukrajina Ukrajina
Pohoří Čornohora
Souřadnice 48°9′37″ s. š., 24°30′1″ v. d.
Hoverla
Red triangle with thick white border.svg
Hoverla
Povodí Dněstr

Hoverla (ukrajinsky Гора Говерла (Hoverla), rusky Говерла (Goverla) je hora nacházející se v pohoří Čornohora a zároveň nejvyšší bod Ukrajiny. Nachází se v Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Svah hory je pokryt bukovým a smrkovým porostem. Ve výšce nad 1500 m začíná pás sub-alpského travnatého porostu, známého pod názvem poloniny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V letech 19181938 byla Hoverla na hranici Československa a Polska. Dodnes jsou zde zachované a dobře viditelné některé hraniční kameny Československé republiky.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Od konce srpna do počátku června je vrchol hory pokryt sněhem. Vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstup od listopadu do května doporučuje výhradně po západním hřebenu.

Nejvyhledávanější cesta na Hoverlu vede z východu, od města Vorochta. Přechází k řece Prut a směřuje do vesnice Černohora (možno využít autobus). Z vesnice je to na vrchol zhruba 5 hodin chůze (11 km). Stezka míjí zimní středisko Zarosľak (kemp, hotel) a zvedá se dál do lesů, které jsou plné stříbrných jedlí a bříz. Nad hranicí lesa cesta překračuje alpínské louky a po nenáročném hřebeni vystupuje na vrchol s kovovým křížem a státní vlajkou. Výhled z vrcholu je výborný, obzvláště na blízké rumunské pohoří Maramureš na jihu.

Přes vrchol vede i oblíbená hřebenová trasa, která propojuje tři nejvyšší hory Ukrajiny, tj. Hoverlu (2061 m), Brebeneskul (2037 m) a Pop Ivan (2022 m). Tato trasa vede po bývalé polsko-československé hranici a dodnes jsou na ní zbytky červeného turistického značení. Úsek z Hoverly na Pop Ivan měří asi 18 km.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Celkový pohled na Hoverlu
Bývalý čs. hraniční kámen
Pod vrcholem Hoverly
Vrchol Hoverly


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hoverla ve Wikimedia Commons